Metanolová aféra: Policie zadržela dalšího dodavatele

Semily - Policisté ve spolupráci s celníky zadrželi pravděpodobného dodavatele toxického alkoholu na Semilsko. Zajistili u něj více než 3 000 litrů lihovin s metanolem. Již dříve policie obvinila několik desítek lidí; dva muže pak považuje za původce celé aféry. Ta vypukla před měsícem. Na otravu metanolem zemřelo v Česku dosud 28 lidí. 

Muži podezřelému z dodání jedovatého alkoholu na Semilsko hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti až pět let vězení. Je vyšetřován na svobodě, soud návrh na vazbu zamítl. Podle zjištění kriminalistů získával muž závadný alkohol z Moravy. „Podařilo se nám ve spolupráci s celníky zadokumentovat a potvrdit přímé vazby na dodavatele alkoholu ze Zlínska. S ohledem na tyto souvislosti předali semilští policisté spisový materiál kolegům do Zlína,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

V Libereckém kraji se s otravou metanolem léčil zatím jediný člověk. Více než týden byl v jilemnické nemocnici 36letý muž z Libštátu, vyvázl bez trvalých následků. Jedovatý alkohol pocházel právě od zadrženého pětačtyřicetiletého dodavatele. Při domovní prohlídce u něj objevili 6 158 litrů alkoholu, který nebyl řádně označen. Laboratorní testy následně ukázaly, že metanol ve smrtícím množství je zhruba v polovině lihovin. „Byly opatřeny zřejmě falzifikáty etiket Vodky a Tuzemáku,“ dodala Suchánková. Obsah v šestilitrových barelech dosahoval až 23 procent metanolu. 

Celníci na jednu větev nelegálního obchodu s alkoholem přišli při vyšetřování distribuce neznačených cigaret, do níž byl zapleten i zadržený dodavatel toxického alkoholu. „Vyšetřovali jsme ho od července. Kauza metyl zásah proti němu urychlila. Při šetření jsme zjistili, že by mohl nelegálně obchodovat i s alkoholem,“ uvedla mluvčí pražského celního ředitelství Martina Kaňková. 

Dvojici považované za původce metanolové aféry - zadržené již dříve - hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Policie muže viní z toho, že úmyslně v Opavě namíchali jedovatou směs a přes distributora alkoholu ze Zlínska ji uvedli do oběhu. Policie kromě těchto aktérů obvinila i menší distributory a prodejce, dohromady tak trestnímu stíhání čelí několik desítek lidí. 

Případy otrav se rozšířily do devíti krajů. Desítky lidí byly hospitalizovány, někteří budou mít doživotní následky, zejména poškozený zrak.

Video Reportáž Michala Jemelky o zadrženém distributorovi
video

Reportáž Michala Jemelky o zadrženém distributorovi