GIBS: Přepis komunikace prezidentových strážců je zřejmě podvrh

Praha - Přepis komunikace prezidentské ochranky z incidentu v Chrastavě je s největší pravděpodobností podvrh. Uvedla to Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která údajný únik záznamu vyšetřovala. Zápis komunikace mezi Klausovými bodyguardy zveřejnila záhy po útoku televize Nova.

Jak informovala mluvčí inspekce Radka Sandorová, GIBS případ odložila, protože se žádný z policistů nedopustil trestného činu.

Na prezidenta Václava Klause koncem září při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý Pavel Vondrouš. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Policie ho později obvinila z výtržnictví. Ochranka hlavy státu zřejmě selhala, její postup GIBS nyní také prověřuje.

Zápis hovoru mezi strážci je podvrh

Podle vyšetřovatelů radiokomunikace probíhala na uzavřeném kanálu, jehož provoz nelze nelegálně odposlouchávat. Na zveřejněných záběrech je také slyšet komunikace jednoho z členů ochrany, která podle Sandorové není součástí údajných přepisů. Nova již dříve uvedla, že považuje hovory za reálné.

„Ke zveřejněné relaci mezi hlídkou Obvodního oddělení Chrastava a ochranou prezidenta republiky nemohlo tímto způsobem dojít, neboť tyto složky mezi sebou radiové spojení neměly,“ uvedla dnes Sandorová. Podle ní je dokladem o nepravosti přepisu také to, že členové ochranky se při akcích oslovují jmény a zveřejněné pojmy nepoužívají.

O čem se na záznamu Novy mluví?

Prezidentova ochranka podle přepisu její komunikace zveřejněného Novou útočícího mladíka v maskáčích sice zpozorovala, vlastní atak kuličkovou pistolí ale vůbec nepostřehla. Viděla sice, že má zbraň („Pravá 3, maskáčová bunda, metr osmdesát, tmavé vlasy – má zbraň!!“), nestihla ale zareagovat ani v okamžiku, kdy se útočník vzdaloval.

O větší pohotovosti médií než prezidentské ochranky svědčí i dialog: „Něco se určitě stalo, sleduj novináře! - Najděte ho – výstřel nebyl slyšet, ale zbraň to byla.“ Velitel zásahu se ostatně celou dobu víc zajímal o média než o útočníka, velel mj. k jejich hlídání – to ve chvíli, kdy s Vondroušem mluvila a kdy stále nebyl prezidentskou ochrankou zadržen.


Kvůli incidentu odstoupil z pozice šéfa ochranky prezidenta Jiří Sklenka. Nahradil jej dosavadní vedoucí odboru ochrany hlavy státu Petr Dongres. Okolnostmi případu se zabývala také skupina vedená náměstkem policejního prezidenta Tomášem Kuželem. Ochrance vytkla zejména to, že ihned nezajistila útočníka.