„Ne zrovna veliký úspěch“, komentoval výsledek TOP 09 Schwarzenberg

Praha - Výsledek TOP 09 v krajských volbách označil její předseda Karel Schwarzenberg za „ne zrovna veliký úspěch“. Odstupující ministr Jaromír Drábek míní, že se ve volbách mohlo ale projevit i to, že „TOP 09 je tahounem vládních reforem“ a sklízí kritiku „pro jejich razantnost“. Výsledek se však neodrazí „na úsilí strany, aby vláda pokračovala v reformách“, dodal Drábek. Podle místopředsedy strany a ministra financí Miroslava Kalouska je příklon určité části obyvatel k levici patrný nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Veřejnost tak prý chce věřit tomu, „že prosperitu si můžeme odhlasovat“.

„Úspěch to zrovna není. Nemůžeme to srovnat, protože v žádných krajských volbách jsme nebyli. Veliký úspěch to ale zajisté není, to nám musí být jasné,“ uvedl šéf TOP 09 k výsledkům své strany. Podle něj z toho jeho strana musí „vyvést konsekvence a dát se do práce“. Změny ve vedení ale nepředpokládá. 

Proč TOP 09 neuspěla

Podle Schwarzenberga je důvodů několik. Na jedné straně jsou to vládní opatření, která jsou podle něj neoblíbená, ale jsou nutná. „Každá vláda, která je dělá, na to doplatí… Už když jsme vstupovali do této koalice, říkal jsem kolegovi Kalouskovi, že na to v příštích volbách doplatíme. Druhým důvodem byly i skandály, které tu vládu doprovázely. Pro lidi je to úplně jedno, u které strany se to dělo, vidí vládu jako celek,“ řekl v Událostech ČT.


Karel Schwarzenberg u voleb
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret

Zmiňované „konsekvence“ by se měly týkat spíš stranické práce a příprav na další volební klání. „Opravdu silněji musíme bojovat při dalších volbách. Každý si musí uvědomit, že musí mít silnější nasazení. Každý člen, bere-li svou stranu vážně, bere-li své členství ve straně vážně, musí opravdu ve svém okolí působit,“ uvedl Schwarzenberg. 

Na konečné výsledky ve štábu strany čekali i místopředsedové - ministr financí Miroslav Kalousek, odstupující ministr práce Jaromír Drábek či poslankyně Helena Langšádlová, která vedla TOP 09 do voleb ve Středočeském kraji. Podle Drábka výsledek strany mohla ovlivnit i kauza jeho bývalého prvního náměstka Vladimíra Šišky, a to negativně, ale i pozitivně. Uškodit mohlo to, že Šišku policie deset dní před volbami zadržela a obvinila z podplácení při veřejné zakázce. Příznivé reakce měl naopak Drábek, jak uvedl, na své rozhodnutí opustit kvůli případu ministerské křeslo.