Finální výsledky krajských voleb nechtěně zbrzdila devítka obcí

Praha – Komunální volby v devíti obcích napříč republikou nechtěně zbrzdily počítání definitivních výsledků krajských voleb v sedmi krajích. Tamní hlasování o podobě obecních zastupitelstev skončilo až o sobotní desáté hodině, a protože krajské i komunální volby probíhají u jednotné volební komise, muselo se na výsledky počkat. Poslední sečtenou obcí bylo Mladecko na Opavsku, celkové výsledky pak Český statistický úřad zveřejnil před 02:00.

Sobotní komunální volby probíhaly od 7:00 do 22:00 v obcích Mladecko na Opavsku, Drahkov na Plzeňsku, Pavlov na Pelhřimovsku, Pomezí nad Ohří na Chebsku, Milíře na Tachovsku, Luka na Českolipsku, Újezd u Černé Hory na Blanensku, Hrušová na Orlickoústecku a Kasalice na Pardubicku. Týkaly se tak sedmi krajů, které musely na definitivní výsledky počkat až do brzkého rána, kdy komise hlasy pro krajské zastupitele spočetly.

Již dopoledne ovšem člen Státní volební komise Václav Hanych uvedl, že ministerstvo vnitra, jež volby každoročně technologicky zajišťuje, obce požádalo, aby přednostně spočetly právě hlasy pro krajské zastupitele.

Volby se kříží poprvé

Podobná situace, kdy se křížily termíny voleb, nastala v Česku poprvé. Ministerstvo vnitra, které doplňovací komunální volby vyhlašuje, ale se stanovením termínu nemohlo čekat na slovo prezidenta, který určuje konání voleb krajských. „Ministr vnitra musí volby vyhlásit do určitého času, od okamžiku, kdy se dozví o tom, že se tyto volby mají konat,“ vysvětlil Hanych, proč k překrytí termínu došlo.

Volební komise z dotčených obcí potvrdily, že největší zájem o volby nastal v okamžiku, kdy se oba volební časy (tzn. čas pro krajské i komunální volby) střetly, čili mezi sobotní osmou a druhou hodinou. V termínu, kdy se dalo hlasovat jen o kraji, naopak volební komise mnoho práce neměla. „V podstatě se dá říct, že v pátek jsme tady byli zbytečně,“ konstatovala předsedkyně volební komise v Pomezí nad Ohří. Částečné překrývání způsobilo i dílčí problémy; v Újezdu u Černé hory přišla krátce po druhé k urnám dvojice lidí, která chtěla volit i do krajského zastupitelstva, mohla ovšem už jen do toho obecního.

Kumulace volebních termínů ovšem jinak účasti prospěla; již během soboty volební komise konstatovaly, že účast převyšovala 50 procent.