K výsledku voleb netřeba slov, zní od Klause. Lídři připouštějí sebereflexi

Praha - Prezident Václav Klaus nevidí důvod, proč výsledek voleb do krajských zastupitelstev a Senátu jakkoli komentovat. Je podle něj jasný a srozumitelný a každý si z něj mohl vyvodit závěry. O nich už přemýšlí předsedové parlamentních stran - například šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce řekl, že očekává rezignaci lídrů v Libereckém a Ústeckém kraji. Sociální demokracie v obou krajích totiž ztratila pozici místní jedničky. 

„Prezident republiky považuje výsledek za tak jasný, jednoznačný a srozumitelný, že žádné složité interpretace k němu nejsou nezbytné. Prezident je přesvědčen, že výsledku voleb každý rozuměl a každý si z nich vyvodil patřičné závěry,“ zprostředkoval Klausův postoj jeho mluvčí Radim Ochvat.

Přijetí odpovědnosti za neúspěch v krajských volbách očekává šéf ČSSD Bohuslav Sobotka od předsedů Ústeckého a Libereckého kraje. „Ta situace je evidentní, za situaci odpovídají tamní organizace sociální demokracie, také nesly čtyři roky odpovědnost za vedení krajů,“ řekl Sobotka v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce (OVM).

Nečas: Zprávu od voličů nezameteme pod koberec

Premiér Petr Nečas (ODS) přesto, že špatný volební výsledek očekával, hodlá kandidovat na předsedu ODS. „Chci pokračovat ve vládní politice, což si bez mandátu vlastní strany jako premiér neumím představit,“ dodal k výsledkům voleb Nečas v OVM.

Nečas v OVM:

„Je to porážka ODS, je to daň za nepopulární reformy, je to i o tom, že jsme ztratili důvěryhodnost… Tu zprávu, kterou jsme dostali od voličů, nesmíme zamést pod koberec a musíme se jí vážně zabývat.“


TOP 09 a STAN budou držet pohromadě

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uznává, že jeho strana při krajských volbách neuspěla a že straničtí lídři musejí zpytovat svědomí, ale to podle něj neznamená, že by měli ustoupit od toho, co svým voličům slíbili. „Já jsem řekl, že nehodlám přihlížet, aby tato republika se vydala na cestu českých turistů přes Maďarsko do Řecka, a to jsme zabrzdili…“ Ve spolupráci mezi TOP 09 a hnutím Starostové a nezávislí (STAN) se podle Schwarzenberga nic nezmění: „TOP 09 a Starostové budou i nadále držet pohromadě,“ řekl v OVM.

Pro komunisty a lidovce volební výsledky znamenají důvod zamyslet se nad svojí rolí. Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa nastává nová etapa odpovědnosti jeho strany. Předesa KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v OVM poukázal na to, že volby vrátily lidovcům silné postavení v regionech, jak to bývalo dříve.

Lidé chtějí, aby výsledky voleb měly vliv na celostátní politiku

(Exkluzivní průzkum pro ČT od agentury STEM/MARK)

Podle sociologických šetření, která má ČT k dispozici, si většina lidí přeje, aby krajské volby měly vliv na celostátní politiku. Drtivá většina dotázaných (55 procent) chce, aby výsledky voleb například vedly ke změně vlády, rezignaci předsedů parlamentních stran, což si určitě přeje 55 procent dospělých. Reprezentativní vzorek byl 1 600 respondentů, průzkum se uskutečnil ještě před volbami.

Průzkum vlivu krajských voleb
Zdroj: ČT24

A jak ty volby vlastně dopadly?

ČSSD vyhrála volby v devíti krajích, KSČM ve dvou, ODS a Starostové pro Liberecký kraj v jednom. Ve většině krajů mají ČSSD a KSČM šanci na sestavení společné koalice. Opoziční ČSSD vyhrála i první kolo senátních voleb. ČSSD a KSČM mají šanci samy získat v Senátu ústavní většinu, k níž potřebují 15 z 25 možných mandátů.

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) míní, že jako premiér a předseda ODS nese odpovědnost primárně za volby sněmovní. Špatný výsledek krajských a senátních voleb je podle něj daní za nepopulární vládní reformy a „železné pravidlo“ české politiky. Opoziční sociální demokraté naopak vládu kvůli výrazné prohře v krajích vyzývají k odchodu.