KSČM „připuštěna do salónu“, mobilizační hesla pravice nezabrala

Praha - Mobilizační hesla pravice o nebezpečí návratu komunistů nezabírají. Tento efekt se po deseti letech vyčerpal a čeští komunisté se stávají stranou, která byla „připuštěna do salónu“. Tak komentoval komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo fakt, že místopředseda KSČM Jiří Dolejš postupuje do druhého kola senátních voleb. Nejen v senátních volbách slavili, uspěli i v krajských volbách – zvítězili ve dvou krajích, v Ústeckém a Karlovarském.

Pro komunisty jsou tyto volby zlomové, poprvé v historii České republiky tak jasně uspěli. Skutečnost, že komunisté jsou druhou nejúspěšnější stranou v postupech do druhých kol senátní volby, označil za její historický úspěch i politolog Tomáš Lebeda. „Nastává nová etapa odpovědnosti pro KSČM,“ přesně to dnes v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) prohlásil předseda komunistů Vojtěch Filip. I podle místopředsedy strany Dolejše je KSČM dnes nezpochybnitelnou součástí dnešní politiky.

Komunistům přibyli voliči, kteří s jejich ideologií nemají nic společného, ale volí „proti“ současné situaci. To je názor komentátora deníku Právo Alexandra Mitrofanova. Voliči podle něj očekávají, že jim komunisté zlepší život a oni to pocítí a třeba jim za to znovu dají hlas. „Nejsem si ale jistý, jestli je to v silách komunistické strany,“ řekl ve volebním studiu ČT24.

A kdo jsou komunističtí lídři v Ústí a v Karlových Varech?

V Ústeckém a Karlovarském kraji voliče přesvědčili Oldřich Bubeníček a Jaroslav Borka. Oba lídry spojuje kromě věku i ideologie. Jaroslav Borka, vystudovaný učitel ruštiny a tělocviku, byl před listopadem 1989 placený člen krajského výboru komunistické strany v Plzni. Oldřich Bubeníček, původem sklář, mistr, pak politický pracovník OV KSČ - po listopadu psal do komunistických Haló novin. Oba dva v posledních letech pracují na krajích jako placení zastupitelé.

Lídr komunistů v Karlových Varech byl zaskočen. Nad sociálními demokraty jeho strana nakonec vyhrála jen o sto sedmdesát osm hlasů. „Že se ty výsledky budou takhle přibližovat k sobě, to jsme skutečně nepředpokládali,“ komentoval volební souboj s tím, že hejtmanem být chce a pro kraj má i svůj recept. „Upřímně znárodňování nepřipadá v úvahu, ale to, že bychom některé podniky, které nefungují, chtěli zase dostat do režimu, aby fungovaly, to si myslím, že je docela reálné,“ dodal Borka v rozhovoru pro ČT.

I v Ústeckém kraji se už chystají koaliční vyjednávání a i tady komunisté vědí, co je krajský problém. „Často je otázka na to, jak zatočit s korupcí, nebo že v Ústeckém kraji je korupce, já se domnívám osobně, že jak kraj, tak i krajské zastupitelstvo má kontrolní mechanismy,“ řekl pro ČT Bubeníček.

Svatba s komunisty? Sociální demokraté říkají ANO

Komunisté sice vyhráli jen ve dvou krajích, nicméně jejich vliv po celé republice bude mnohem větší, například v kraji Moravskoslezském, Olomouckém, Pardubickém či Středočeském. A koaliční potenciál se už rýsuje. Již před volbami sociální demokraté a komunisté avizovali vzájemnou ochotu ke spolupráci v případě úspěchu v krajských volbách. Šéf ČSSD Bohuslav Sobota v sobotu večer rudý sňatek připustil. „Sociální demokracie má se spoluprací s komunisty zkušenost. Koalic pravděpodobně přibude,“ konstatoval šéf ČSSD s odkazem na dosavadní vlády.

ČSSD slovy svého předsedy také otevřeně připustila menšinovou celostátní vládu opřenou o hlasy komunistů. „Pokud jde o debatu o bohumínském usnesení, v tuto chvíli pro ni nemáme důvod. Na budoucím sjezdu v Ostravě budeme debatovat o variantě menšinové vlády sociální demokracie s KSČM.“

A v Senátu nebodoval jenom Dolejš, který nad kandidátkou ODS vyhrál o sto hlasů. Do druhého kola senátních voleb postupuje dvanáct komunistických kandidátů, strana přitom obhajovala jen jeden mandát.

Alexandr Mitrofanov

Komunistický kandidát Jiří Dolejš je podle komentátora Alexandra Mitrofanova sice komunista, ale dle chápání lidí takový, který by nikoho do koncentráků nezavíral a ani by nikoho nevraždil. „Takový mírný komunista, ale komunista to je.“


Video Události o volbách 2012 a uzavírání koalic
video

Události o volbách 2012 a uzavírání koalic