Kubera byl oceněn jako bojovník proti byrokracii

Praha – Letošní Antibyrokratickou cenu získal teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera. Ocenění, které už posedmé udělovalo občanské sdružení eStat.cz, dostal Kubera za svůj boj proti bujení byrokratické mašinérie, omezování práv občanů ve prospěch státu a regulování mezilidských vztahů.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Kubera ve svém projevu mimo jiné apeloval na omezení předpisů a nařízení, „abychom lidi zbytečně nehonili tam, kam je honit nemusíme“. Slíbil prosadit i do ústavy pasáž, podle níž by stát musel zaplatit všechny úkony, jejichž realizaci přenesl na obce, neboť by jich pak bylo méně a ušetřily by se tím miliardy korun. „My ten boj nevzdáme. Občas se zadaří,“ uvedl Kubera. 

Primátor podotkl, že v Teplicích se bez ztráty příjmů povedlo omezit městské vyhlášky jen na nejnutnější, bez ztráty příjmů zrušit řadu místních poplatků a snížit na pětinu poplatky za psy. Teplice mají také nejnižší počet radničních úředníků ze srovnatelných českých měst, a to pouze 220, a jen sedmičlennou městskou radu, přičemž primátorův náměstek je jen jeden.

Podle Jaroslava Dubského z KSČM je ovšem ocenění účelové. Dubský se s Kuberou utká o víkendu ve druhém kole senátních voleb v Teplicích: „Organizuje to ODS, proto taky ta cena byla udělena dnes, protože v pátek a v sobotu je druhé kolo senátních voleb, takže využívá všech zbraní,“ uvedl Dubský. 

Video Reportáž Kateřiny Fifkové
video

Reportáž Kateřiny Fifkové

Antibyrokratické ocenění je udělováno lidem nebo organizacím za dlouhodobý odhodlaný postoj v boji s přebujelou byrokracií. Nese jméno někdejšího federálního poslance Michala Tošovského, spoluzakladatele sdružení, které se dlouhodobě věnuje projektům na zefektivnění veřejné správy. Sdružení cenu poprvé udělovalo v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vznik komise pro odstraňování byrokratické zátěže. V předchozích ročnících ji obdrželi např. kritik unijního administrativního aparátu a belgický europoslanec Derk-Jan Eppink nebo irští odpůrci lisabonské smlouvy prostřednictvím jejich lídra Declana Ganleyho. Letos Kubera porazil třeba britského premiéra Davida Camerona.