Policie odhalila gang překupníků zbraní

Praha - Policie po roce práce rozbila mezinárodní gang ilegálních překupníků vojenského materiálu, kteří vyváželi součástky do tanků i vojenské přístroje hlavně do asijských a afrických zemí. Kromě České republiky vedou stopy vyšetřovatelů také na Slovensko, do Polska a na Ukrajinu. Zatím policisté zatkli pětici českých občanů, počet obviněných ale nejspíš není konečný.

Překupníci zbraní z České republiky nelegálně vyváželi hlavně součástky do tanků a do bojových vozidel pěchoty, svým zahraničním zákazníkům ale dodávali také třeba laserové zaměřovače nebo přístroje nočního vidění. Zbraňové systémy prodávali čeští překupníci hlavně do Polska, odkud pak mohly pokračovat do dalších zemí. „Může se jednat především o embargované země v Africe a Asii, mohou to být i země, kde probíhají válečné konflikty, jako je třeba Sýrie,“ uvedl vojenský analytik Martin Koller.

Při domovních prohlídkách policisté zabavili množství vojenského materiálu v hodnotě několika milionů korun. Podle odborníků jde o velice výnosný, ale také rizikový byznys. „Takové riziko, kde dochází k porušení více zákonů, musí být vyvažováno minimálně v desítkách, možná ve stovkách milionů v přepočtu na koruny,“ vysvětlil Koller.

Zatím z největších černých obchodů se zbraněmi v České republice se před soudem zpovídají představitelé liberecké firmy Agroplast, která měla v 90. letech prodávat zbraně na Kypr, do Koreje, nebo do Íránu. Jeden z jejích manažerů byl koncem devadesátých let zadržen na letišti v Ázerbájdžánu spolu se šesti rozmontovanými stíhačkami MIG 21 za 840 tisíc dolarů, které směřovaly do Severní Koreje.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka