Klaus volil senátora: „Neměl jsem těžkou volbu“

Praha – Už od 14. hodiny probíhá druhé kolo voleb do horní komory parlamentu. Hlasy v „senátním finále“ zatím odevzdává zhruba stejné množství lidí jako před týdnem. První den letošního finále přišla podle volebních komisařů hlasovat v průměru zhruba desetina voličů. Druhé kolo voleb provází tradičně menší zájem lidí, už „kvalifikační klání“ kandidátů z minulého týdne ale naznačilo výsledky velmi netradiční.

Například ODS, která si v hlavním městě vždy věřila, zde kvůli hlasování na Praze 2 zcela jistě neobhájí všechny 4 senátorská křesla. Metropole se týká i další zajímavý výsledek - na Praze 8 jde do druhého kola z nejlepšího místa Jiří Dolejš (KSČM), následovaný Danielou Filipiovou z ODS. Právě v tomto obvodu mezi prvními hlasoval i prezident Václav Klaus. I když v poslední době neměl pro občanské demokraty příliš pochvalných slov, řekl, že jako zakladatel ODS a odpůrce komunistické ekonomiky „neměl těžkou volbu“.

Klaus: Vývoj voleb byl dán spíše prohrou jednoho než výhrou jiného

Klaus přišel odevzdat hlas do Základní školy Klapkova v Kobylisích. Do volební místnosti dorazil krátce po 14. hodině jako první v daném okrsku. Poté, co odevzdal hlas, nechtěl se přímo na místě vracet k hodnocení dosavadních výsledků voleb, na Praze 8 ale podle něho vznikl dobrý duel, který mu umožnil jasně rozhodnout o svém hlasu. „Mám tady dobrou volbu, dobré dva kandidáty, kteří umožňují, abych se rozhodl jasným způsobem, a já jsem to také jasným způsobem udělal,“ řekl.

Po odchodu z volební místnosti se o dosavadních výsledcích voleb více rozmluvil. Na volbách se podle něho podepsala především „něčí prohra“, a nikoliv výhra dvou stran, které prý beztak voličům nenabídly strhující volební program, kampaň, ani charismatické vůdce. „Já si nemyslím, že ty volby někdo vyhrál, ale spíše je někdo prohrál. Nikde jsem neviděl, že ty dvě strany, které vyhrály, měly tak mimořádný volební program, který by si každý z občanů ČR pečlivě prostudoval a byl jím oslněn,“ sdělil prezident.

Václav Klaus při druhém kole senátních voleb
Václav Klaus při druhém kole senátních voleb

Ve svém obvodu měl do druhé volby na výběr zmíněného Dolejše, nebo senátorku za ODS Danielu Filipiovou. Právě k výsledku občanských demokratů v senátních a krajských volbách se nepřímo vyjádřil i při čtvrtečním setkání s Konfederací politických vězňů. Úspěch komunistů podle Klause v polistopadové historii nemá obdoby a zamyslet by se nad tím měli především ti, „kteří prohráli“. Prezident zdůraznil, že výsledek jako prohru mají naplno uznat a pokusit se udělat něco pro to, aby příští volby takto nedopadly. Premiér Petr Nečas ale v reakci zmínil, že strana svůj neúspěch už nejednou uznala.

Ve čtvrtek Klaus před někdejšími politickými vězni komunistického režimu zdůraznil, že by se na minulost nemělo zapomínat. „Toto bychom měli připomenout milionům lidí, kteří na volby nepřišli a tím dali signál, že to, co se u nás děje, je nezajímá nebo zajímá málo anebo si myslí, že se to odehraje i bez nich. Bez nich se to odehrálo s výsledkem, který po listopadu 1989 nemá precedens,“ řekl.

 • Prezident Václav Klaus
  Prezident Václav Klaus zdroj: ČT24
 • Premiér Petr Nečas
  Premiér Petr Nečas zdroj: ISIFA

Václav Klaus:

„Skoro bych viníky výsledku voleb hledal na jiné straně než na straně vítězů těchto voleb. To je třeba říci razantně a hlasitě. Jsem smutný z toho, že se k tomu ti, kteří nevyhráli, takto jasně a takto zřetelně nepřihlásili.“

Petr Nečas:

„Volební prohru jsme uznali - několikrát, nebo prakticky neustále, protože to jinak nejde nazvat… Co se týče toho úspěchu komunistů, když se podíváte na objem hlasů a na získaná procenta, tak se to v krajských volbách prakticky příliš nemění. Záleží vždycky na volební účasti.“


Kromě Prahy 8, symbolicky klání právě mezi ODS a KSČM, se v hlavním městě bude hlasovat také na Praze 4, kde o křeslo v horní komoře soupeří Eva Syková (ČSSD) a dosavadní senátor Tomáš Töpfer (ODS). O Prahu 12 budou bojovat Tomáš Grulich (ODS) a František Adámek (ČSSD). V Praze 2 přišli občanští demokraté o naději obhájit pražské senátory. Zvítězil tam bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek (Koalice Pirátů, SZ a KDU-ČSL). Proti němu se staví Stanislav Křeček (ČSSD).

Ve čtyřech pražských senátních obvodech přišlo v prvních hodinách hlasovat od čtyř do deseti procent voličů, tedy přibližně stejně jako před týdnem. Štáby ČT se ale vypravily i do míst, které musí řešit opačný problém. Například v obci Čilá na Rokycansku je registrováno 17 voličů. Minulý týden volili skoro všichni, nyní se místní, alespoň do 17. hodiny, obávali, zda kromě členů komise dorazí ještě někdo jiný. Podobně malé účasti se bojí v nedalekém Trokavci. Během první hodiny přišli pouze dva voliči.


Zatímco prezident si z dvojice kandidátů mohl vybrat členku své mateřské strany, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) dnes takovou možnost neměl. Ve druhém kole mu v obvodě České Budějovice zbyli k výběru dva pravicoví kandidáti - bývalý hejtman Jan Zahradník (ODS) a ředitel divadla Jiří Šesták (STAN). „Podpořil jsem jednoho z kandidátů, nevhodil prázdnou obálku. Řídím se heslem, které doporučuji voličům: choďte volit, alespoň podle principu menšího zla, když se vám stane, že váš favorit v prvním kole vypadl. Jeden z nich stejně bude zvolen,“ řekl Štěch.

Eliška Wagnerová
Eliška Wagnerová
Více fotek
 • Eliška Wagnerová autor: Tomáš Hájek, zdroj: Isifa/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3454/345379.jpg
 • Jiří Čunek zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2804/280329.jpg
 • Tomio Okamura zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3315/331480.jpg
 • Jan Veleba zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3598/359757.jpg

Zajímavé výsledky se očekávají i v dalších z celkem 27 volebních obvodů. K velkému comebacku se schyluje na Vsetínsku, kde první kolo ovládl někdejší vicepremiér a expředseda lidovců Jiří Čunek. Senát by se po čase mohl otevřít nezávislým kandidátům. První kolo ve Zlíně naznačilo triumf podnikatele Tomia Okamury. Prezident Agrární komory Jan Veleba zase vyhlíží úspěch na Chrudimsku. Blízko k vítězství by podle výsledků z prvního kola v Brně mohla být i bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Řady parlamentních stran by mohlo rozčísnout hnutí Ostravak, za které se dostal do finále horolezec a podnikatel Leopold Sulovský.

Netradiční volební místnost v Bohumíně
Netradiční volební místnost v Bohumíně
Více fotek
 • Netradiční volební místnost v Bohumíně zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4059/405823.jpg
 • Kukle u Svitav - volby v sídle revírníků zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4059/405825.jpg
 • Zátiší voleb v Českých Budějovicích zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4059/405826.jpg
 • Volby v Nedošíně u Litomyšle zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4059/405827.jpg

Volí se také v sídle rybářů nebo v hospodě

Ne všude se dnes volilo v tradičních prostorech. Mohli by o tom vyprávět například v Českých Budějovicích, respektive v tamním sídle rybářů. V Kukli u Svitav vsadili na změnu -  volby se přesunuly z autodílny do sídla revírníků. Podle svého s výběrem naložili třeba v Nedošíně u Litomyšle - v důstojnou volební místnost se zde na 2 dny proměnil hospodský sál. V Horní Proseči na okraji Jablonce nad Nisou volí v tenisové klubovně. Jiný vhodný prostor totiž na sídlišti není. V soutěži originality se nenechali zahanbit ani v Bohumíně. Hlasy tam lidé odevzdávali v prostředí bowlingové dráhy s parožím na okolních stěnách.

Druhé kolo hlasování do horní komory se odehrává v obvyklém volebním čase – tedy v pátek od 14:00 do 22:00, v sobotu pak od 8:00 do 14:00. Rozdíl proti předchozímu volebnímu víkendu tak teď má být hlavně v rychlosti sčítání - a to právě kvůli menšímu množství kandidátů než před týdnem. Volební výsledky by měly být známy v podvečerních či večerních hodinách. Že sociální demokraté s komunisty o většinu nepřijdou, rozhodli voliči už minulý víkend. Zároveň je zřejmé, že ODS bude mít historicky nejnižší počet senátorů.

Sociální demokraté si v Senátu udrží většinu, pokud vyhrají v 8 z 23 obvodů. Komunisté se do finále dostali ve 12 obvodech, v deseti z nich se utkají právě s ČSSD. Kandidáti ODS dosud uspěli v 10 obvodech, maximálně tedy může mít strana 21 senátorů. I tak by šlo o nejslabší zastoupení od jejího vzniku v roce 1996.


Video Volební pátek pohledem Událostí
video

Volební pátek pohledem Událostí