Komunisté nakonec proměnili jen jedno želízko z 12

Praha - Komunisté si oproti posledním volbách do Senátu sice polepšili, z 12 kandidátů ve druhém kole ale nakonec křeslo vybojoval jen jeden. Senátor Václav Homolka obhájil post v Chomutově, kde porazil Rudolfa Kozáka z ČSSD. Přání KSČM, která by chtěla mít v Senátu vlastní klub, se proto straně nesplní. Pro příští volby chtějí komunisté lépe zvládnout strategii a taktiku druhého kola.

„Před dvěma lety jsme jeden mandát ztratili a neměli jsme nikoho ve druhém kole. V letošním roce jsme měli ve druhém kole 12 želízek v ohni a zvládli jsme jedno,“ uvedl na povolebním brífinku předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté tak podle něj alespoň splnili letošní minimální cíl - obhájit jeden mandát.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika se ukázalo, že mobilizace proti komunistům opět zafungovala. „Víme, že v situaci, kdy jsou proti nám nastaveny všechny páky, je to těžké ustát,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Komunistům prý uškodil i fakt, že v řadě obvodů šlo o levicový souboj mezi KSČM a ČSSD.

Jiří Dolejš v Praze sice prohrál s Danielou Filipiovou z ODS, postupit do druhého kola v Praze ale považuje za úspěch. I v hlavním městě podle něj začíná narůstat nálada proti současným poměrům ve vládě a na radnici. Soudí, že má KSČM v Praze v budoucnu naději a bude záležet jen na její práci. Strana by měla „destigmatizovat značku KSČM“ a svou politikou oslovovat nejenom občany, ale i partnerská sdružení. „Když budou lidé vnímat, že jsou naše alternativy realistické, nebudou se obávat nám dát hlas a nebude je děsit žádná mobilizace,“ zdůraznil.

Video Brífink KSČM
video

Brífink KSČM

Brífink KSČM

volby_2012

Rozhovor s Vojtěchem Filipem