Bublan: Lidé zřejmě zapomněli na dobu minulou

Praha - „Na státní úrovni bych byl ještě opatrný. Nemám jistotu, že by to šlo správným směrem a mohlo by nás to do budoucna poškodit,“ řekl senátor František Bublan (ČSSD) ke spolupráci s komunisty. „Lidé zřejmě zapomněli na dobu minulou a vnímají je jako čisté. Já nevím, jestli máme vymezení svobody stejné jako oni. Já jsem tu jejich svobodu zažil a nechtěl bych, aby se to vrátilo zpátky,“ uvedl v Hyde Parku ČT24.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Pavel Wellner

„Komunisté zatím zůstali takoví čistí, protože byli stranou. Neměli žádné aféry, neměli úplatky a podobně. Tím, že lidé zřejmě zapomněli na dobu minulou, se na ně dívají jako na něco, co je pro politiku čisté,“ uvedl Bublan. Senátor řekl, že zatím netuší, čeho by chtěli komunisté dosáhnout. Podle něj se ale s ČSSD neshodnou zejména v evropské politice a v otázkách obrany.

„Já nevím, jestli máme vymezení svobody stejné jako oni. Já jsem tu jejich svobodu zažil a to bych nechtěl, aby se vrátilo zpátky. V této chvíli vládní spolupráci s komunisty vidět nechci,“ dodal. 

„Poškodila nás opoziční smlouva, v mnoha krajích nás poškodila vláda s ODS. Když se spojíme s pravicí, tak nás to zahubí a komunisté půjdou opět nahoru,“ odpověděl na otázku, zdali by ČSSD spolupráce s komunisty poškodila.

Bublan: Soudy pracují rozdílně. A to mi vadí

Bublan se vyjádřil i k právě probíhajícím vyšetřováním Davida Ratha (ČSSD) a Marka Dalíka (ODS). „Vadí mi, že soudy pracují rozdílně. Proč Dalík není ve vazbě a Rath je? Myslím si, že David Rath by už v této době těžko mohl někoho ovlivnit, tak by ho z vazby mohli pustit. Bylo by to i prospěšnější, protože teď to vyvolává dojem, že skutečně je obětí nějakých politických spiknutí,“ řekl Bublan.

Bublan: Důchodovou reformu odložíme

Bublan se v Hyde Parku vyjádřil i k dalším problémům politické scény. Například k pozastaveným prováděcím zákonům důchodové reformy. „Bylo by rozumné, kdyby se důchodová reforma odložila alespoň o jeden, o dva roky. Dokud tu nebude politická shoda a občané s ní budou ztotožněni. Je důležité, aby to bylo výhodné pro většinu národa. Návrh na odložení reformy je už ve sněmovně,“ ujistil Bublan. 

Bublan: Kdyby to šlo u nás zpětně, tak bychom byly za vodou s celým státním rozpočtem

Senátor se vyjádřil i pro zdanění majetku nejasného původu. Uvedl, že finanční úřady ve světě mají totální dohled především nad lidmi, kteří spravují veřejný majetek. Mají přístup na všechna jejich konta, na pojišťovny a sledují příjmy politiků. Pokud se náhle, například o 10 milionů, zvýší majetek a dotyčný nebude umět doložit jeho původ, tak se mu zdaní. „Kdyby to šlo u nás prosadit zpětně, tak bychom byli za vodou s naším státním rozpočtem. Byly by ovšem potřeba změny zákonů,“ uzavřel Bublan.