Albrightová: Nikdo z nás nemá monopol na moudrost

Praha – „Václav Havel s kolegy založili Forum 2000 proto, aby se svět přiblížil době, kdy si budeme všichni moci užívat svobody a žít beze strachu. To je velice ambiciózní a trvalý úkol.“ Těmito slovy uvedla svoji řeč bývalá ministryně zahraničních věcí v USA Madeleine Albrightová, která je hostem konference Forum 2000. Albrightová řekla, že všichni mají povinnost naslouchat protichůdným myšlenkám. Zdůraznila, že komunikace je cesta k porozumění, pakliže budou vnímání lidí otevřená.

Velice často podle Albrightové začíná útok na demokracii útokem na média. Jedná se prý o snahu kontrolovat ty, kteří se snaží šířit pravdu, těmi, kteří se snaží pravdu naopak překroutit podle svých zájmů. Moderní technologie ale už podle ní činí složitějším, jak fakta zakrývat a skrývat. „Cesta z temnoty na světlo je rychlejší. Nicméně také víme, že technologie nemá žádnou inherentní morálku. Může být zneužívána. Dnes se internet používá k rekrutování sympatizantů s problematickými idejemi. Uvědomili jsme si, že přežití svobody záleží na tom, jak je svoboda projevu využívána. V naší době se nemusíme bát střetu civilizací, nicméně nemůžeme uniknout střetu myšlenek,“ dodala.

Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničních věcí USA:

„Měli bychom si uvědomit, že ještě ve svých posledních dnech Václav Havel apeloval na své evropské kolegy, aby důvěřovali demokratickým principům a zásadám. Kdyby ještě žil, byl by ještě více nadšený, že by se mohl setkat s vůdkyní barmské opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Havel byl jako politický lídr a aktivista fascinován substancí myšlenek a tím, jak byly ve světě sdělovány. Jako Čech věděl, jak moc jsou důležitá slova a obrazy.“


Za důležité pokládá bývalá ministryně zahraničních věcí USA, že nikdo z nás nemá monopol na moudrost a všichni máme povinnost naslouchat protichůdným myšlenkám. Svět je komplikovaný a pravda má celou řadu stránek. „Ale to neznamená, že by všechny myšlenky nám byly vlastní. Ti, kdo brání svobodu, musí hovořit. Komunikace povede k porozumění, pakliže budou naše vnímání otevřená. Musíme debatovat o všech tématech a vlády musí respektovat práva svých občanů včetně práva na protest mírovým a organizovaným způsobem. Jediná legitimní síla pochází od lidu. Měli bychom také podporovat ty, kteří přinášejí svědectví,“ řekla Albrightová.

Video Madeleine Albrightová na konferenci Forum 2000
video

Madeleine Albrightová na konferenci Forum 2000