Na Pražském hradě hořelo 294 svíček za popravené vlastence v Mauthausenu

Praha – V Katedrále sv. Víta na Pražském hradě proběhla vzpomínková akce na parašutisty a vlastence popravené za druhé světové války v koncentračním táboře Mauthausen. Tajné popravy tam začaly před 70 lety v roce 1942 a celkem bylo popraveno 294 vlastenců a parašutistů, proto také v katedrále hořelo 294 svíček.

Na dnešní vzpomínkové akci se sešlo asi 250 lidí, včetně několika desítek příbuzných popravených parašutistů a vlastenců. Byli tu i lidé, kteří heydrichiádu a nacistické represe sami zažili - třeba Milan Zapletal, bratr Libora Zaplatela, popraveného parašutisty ze skupiny Bivoauc.

Při bohoslužbě byl v katedrále také originál Palladia země české, kterému věřící připisují ochranou moc nad českými zeměmi. Jde o nejstarší a nejuctívanější mariánský obraz u nás a jeho vzácnost je srovnatelná s korunovačními klenoty. „Doufejme, že i ta dnešní bohoslužba a přítomnost palladia nám pomůže k tomu, abychom se naučili větší vzájemnosti,“ uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka, který zádušní mši sloužil.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Obraz je uctívaný už od raného středověku. Začátkem 17. století ho stavy prohlásili záštitou - tedy přímo za palladium. „Palladium bylo vnímáno jako symbol češství, symbol nejstarší tradice, která nás spojuje s Přemyslovci, se svatým Václavem, a udržuje kontinuitu českého národa,“ vysvětluje děkan Vladimír Kelnar. Od té doby bylo uložené v kostele ve Staré Boleslavy - originál se ale na veřejnost objevoval jenom zřídka, např. po skončení druhé světové války. V roce 2008 se pak obraz vrátil do Prahy.