Zlatou lípu od Vondry dostala Mládková i Hilgertová

Praha – Nejvyšší resortní vyznamenání Zlatá lípa dnes uděloval v Národním památníku na Vítkově ministr obrany Alexandr Vondra. Ocenění obdržela mecenáška umění Meda Mládková, kajakářka Štěpánka Hilgertová či neurochirurg Vladimír Beneš. Ministr vedle toho rozdal i ryze armádní vyznamenání, oceněni byli hrdinové druhé světové války i čeští účastníci současných zahraničních misí.

Osmačtyřicet různých vyznamenání uděloval ministr obrany při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, jenž připadá na neděli. „Jsou mezi vámi vojáci i civilisté, ale všichni máte jedno společné: jste výjimeční lidé. Jak svými osobnostními kvalitami, tak profesionálností ve svém oboru,“ řekl oceňovaným Vondra. Spojuje je prý touha po poznání i odvaha, charisma originality a jedinečnosti.

Ministr připomněl hrdinství bojovníků obou front i odboje druhé světové války i odpor proti komunistům. Současní vojáci pak podle Vondry zakládají nové armádní tradice a šíří dobré jméno ČR ve světě. „Tam, kde se kdysi totalita rozhodla zrušit mravnost a dějiny, jste slovem i zbraní bojovali za novou naději,“ uvedl ministr.

Jak se vybírají ocenění?

„Vždycky si nechám poradit od odborníků Vojenského historického ústavu a hledáme takovou kombinaci, která by spojovala dávnou minulost s přítomností a aby měla i apel do budoucnosti, aby byla vyvážená,“ vysvětlil způsoby volby ministr obrany Vondra. „V prvním odboji nikoho žijícího nenajdeme, ale druhý a třetí odboj a lidi, kteří se výrazně zasazují za dobré jméno české republiky ve světě a vždy ve spojení s vojenskou tradicí – ty všechny chceme ocenit.“

Zlatá lípa pro…

Podoba řádu Zlaté lípy vychází z původních návrhů světoznámého českého výtvarníka Františka Kupky. Právě Meda Mládková, která dnes vyznamenání obdržela za výjimečné zásluhy o českou kulturu, Kupkovu tvorbu systematicky sbírá. S manželem shromáždila rozsáhlou sbírku umění. Později vybudovala Museum Kampa, do něhož sbírku umístila a věnovala ji Praze.

Vyznamenání bere jako čest. „Je to vyznamenání, kterého si vážím. Je od Saši Vondry, kterého znám čtyřicet roků,“ uvedla.

Za zásluhy o českou vědu získal řád přednosta neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Beneš. Patří k významným kapacitám neurochirurgie v ČR i zahraničí. Výjimečnými sportovními výsledky si zase ocenění vysloužila Hilgertová, která je držitelkou řady medailí, včetně několika zlatých z mistrovství světa i olympiád.

Armádní vyznamenání pro…

Vedle Zlatých lip udělil rovněž vysoké vojenské vyznamenání Kříž obrany státu. Dostal jej například in memoriam brigádní generál František Vejmelka, který byl významnou osobností Pražského povstání v květnu 1945. Oceněn byl také Karel Šerák, tankista, který v bojích na východní frontě ztratil dva tanky a se třetím se dostal až na Pražský hrad. Šerák je posledním žijícím velitelem tanku 1. československé tankové brigády v tehdejším SSSR.

Ze současných vojáků byl Křížem obrany státu oceněn kapitán Milan Záhorský, pilot z přerovské vrtulníkové základny. Od roku 1992 absolvoval devět zahraničních misí, několik v bývalé Jugoslávii, naposledy dvakrát pracoval v Afghánistánu.

Další vyznamenání, Záslužný kříž ministra obrany, dostali kromě jiných velitel žatecké brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč nebo Jan Österreicher, velitel Nemocniční základny v Hradci Králové. Právě čeští armádní zdravotníci totiž získávají po celém světě slova uznání. „Je to vždy o lidech, jaké lidi pošlete ven, jak jsou erudovaní, jak jsou schopní, tak takové jméno pro republiku vybudují. Říkat že máme nějaké výsadní postavení? Ne, jsme zkrátka standardní alianční partner,“ uvedl Österreicher.