Zlatou lípu od Vondry dostala Mládková i Hilgertová

Praha – Nejvyšší resortní vyznamenání Zlatá lípa dnes uděloval v Národním památníku na Vítkově ministr obrany Alexandr Vondra. Ocenění obdržela mecenáška umění Meda Mládková, kajakářka Štěpánka Hilgertová či neurochirurg Vladimír Beneš. Ministr vedle toho rozdal i ryze armádní vyznamenání, oceněni byli hrdinové druhé světové války i čeští účastníci současných zahraničních misí.

Osmačtyřicet různých vyznamenání uděloval ministr obrany při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, jenž připadá na neděli. „Jsou mezi vámi vojáci i civilisté, ale všichni máte jedno společné: jste výjimeční lidé. Jak svými osobnostními kvalitami, tak profesionálností ve svém oboru,“ řekl oceňovaným Vondra. Spojuje je prý touha po poznání i odvaha, charisma originality a jedinečnosti.

Ministr připomněl hrdinství bojovníků obou front i odboje druhé světové války i odpor proti komunistům. Současní vojáci pak podle Vondry zakládají nové armádní tradice a šíří dobré jméno ČR ve světě. „Tam, kde se kdysi totalita rozhodla zrušit mravnost a dějiny, jste slovem i zbraní bojovali za novou naději,“ uvedl ministr.

Jak se vybírají ocenění?

„Vždycky si nechám poradit od odborníků Vojenského historického ústavu a hledáme takovou kombinaci, která by spojovala dávnou minulost s přítomností a aby měla i apel do budoucnosti, aby byla vyvážená,“ vysvětlil způsoby volby ministr obrany Vondra. „V prvním odboji nikoho žijícího nenajdeme, ale druhý a třetí odboj a lidi, kteří se výrazně zasazují za dobré jméno české republiky ve světě a vždy ve spojení s vojenskou tradicí – ty všechny chceme ocenit.“


Zlatá lípa pro…

Podoba řádu Zlaté lípy vychází z původních návrhů světoznámého českého výtvarníka Františka Kupky. Právě Meda Mládková, která dnes vyznamenání obdržela za výjimečné zásluhy o českou kulturu, Kupkovu tvorbu systematicky sbírá. S manželem shromáždila rozsáhlou sbírku umění. Později vybudovala Museum Kampa, do něhož sbírku umístila a věnovala ji Praze.

Vyznamenání bere jako čest. „Je to vyznamenání, kterého si vážím. Je od Saši Vondry, kterého znám čtyřicet roků,“ uvedla.

Za zásluhy o českou vědu získal řád přednosta neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Beneš. Patří k významným kapacitám neurochirurgie v ČR i zahraničí. Výjimečnými sportovními výsledky si zase ocenění vysloužila Hilgertová, která je držitelkou řady medailí, včetně několika zlatých z mistrovství světa i olympiád.

Alexandr Vondra dekoruje Karla Šeráka
Alexandr Vondra dekoruje Karla Šeráka

Armádní vyznamenání pro…

Vedle Zlatých lip udělil rovněž vysoké vojenské vyznamenání Kříž obrany státu. Dostal jej například in memoriam brigádní generál František Vejmelka, který byl významnou osobností Pražského povstání v květnu 1945. Oceněn byl také Karel Šerák, tankista, který v bojích na východní frontě ztratil dva tanky a se třetím se dostal až na Pražský hrad. Šerák je posledním žijícím velitelem tanku 1. československé tankové brigády v tehdejším SSSR.

Ze současných vojáků byl Křížem obrany státu oceněn kapitán Milan Záhorský, pilot z přerovské vrtulníkové základny. Od roku 1992 absolvoval devět zahraničních misí, několik v bývalé Jugoslávii, naposledy dvakrát pracoval v Afghánistánu.

Další vyznamenání, Záslužný kříž ministra obrany, dostali kromě jiných velitel žatecké brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč nebo Jan Österreicher, velitel Nemocniční základny v Hradci Králové. Právě čeští armádní zdravotníci totiž získávají po celém světě slova uznání. „Je to vždy o lidech, jaké lidi pošlete ven, jak jsou erudovaní, jak jsou schopní, tak takové jméno pro republiku vybudují. Říkat že máme nějaké výsadní postavení? Ne, jsme zkrátka standardní alianční partner,“ uvedl Österreicher.

Video Vondra předal 48 vyznamenání
video

Vondra předal 48 vyznamenání

Vondra předal 48 vyznamenání

Z23 26.10.2012

Studio 24 z předávání armádních vyznamenání

Studio ČT24 o předávání Zlatých lip