Senát posvětil ztlumení televizních reklam

Praha – Senát je pro omezení hlasitosti televizních reklam, televize je tedy nebudou moci vysílat hlasitěji než ostatní pořady. Zákaz by měl začít platit zhruba v polovině příštího roku, za jeho porušení má hrozit pokuta až pět milionů Kč. Novela putuje k podpisu prezidenta republiky.

„Televize si budou muset u zadavatelů reklam zajistit, aby si již oni pořizovali produkty v určitých hlukových limitech,“ upřesnil pro ČT senátor Petr Bratský (ODS). Hlasité reklamy lidem velmi vadí a stěžují si na ně. „Obracela se na nás spousta lidí, abychom s tím něco udělali,“ řekl při projednávání předseda sněmovního mediálního výboru Václav Mencl (ODS).

Detaily k zákazu má stanovit vyhláškou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákaz se má vztahovat i na znělky, které oddělují reklamu, teleshopping nebo označení sponzora od ostatních vysílaných pořadů. Předloha se podle Mencla dotkne komerčních televizí, neboť veřejnoprávní Česká televize hlasitější reklamu už ze svého vysílání odstranila a hlasitost vysílání sjednotila.

Pět milionů za reklamu hlasitější než ostatní pořady

Návrh předpokládá pokutu ve výši až pět milionů korun za reklamu hlasitější než ostatní pořady. Platit by měl od poloviny příštího roku, komerční televize i výrobci reklamy budou mít po přijetí novely sedm měsíců na to, aby se novým pravidlům přizpůsobili. Rada pro vysílání má stanovit vyhláškou například podrobnosti k regulaci hlasitosti vysílané reklamy. Rada pro vysílání by také ukládala pokuty a dohlížela na dodržování zákazu. Autoři předlohy odhadují, že by se kvůli tomu výdaje rady zvýšily o asi 200 000 korun na novou techniku.

Video Senát je pro tišší reklamu i podporu kinematografie
video

Senát je pro tišší reklamu i podporu kinematografie

Senát je pro tišší reklamu i podporu kinematografie

z16, 26.10.2012

Rozhovor se spoluautorem předlohy Václavem Menclem

Rozhovor s ředitelem Asociace komunikačních agentur Jiřím Janouškem

Zákonodárci také odsouhlasili návrh ministerstva kultury, který má zlepšit financování českých filmů. Přispívat by měly komerční televize z reklamních výnosů a kina zase z prodeje vstupenek. Fond by mohl na podporu kinematografie dostávat 300 milionů ročně. „Všichni jsme si přáli, aby tento zákon takzvaně nespadl pod stůl, aby ať už v tom znění, jak byl postoupen sněmovně, nebo s tím naším pozměňovacím návrhem byl schválen,“ řekla ČT místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.