„Televize si budou muset u zadavatelů reklam zajistit, aby si již oni pořizovali produkty v určitých hlukových limitech,“ upřesnil pro ČT senátor Petr Bratský (ODS). Hlasité reklamy lidem velmi vadí a stěžují si na ně. „Obracela se na nás spousta lidí, abychom s tím něco udělali,“ řekl při projednávání předseda sněmovního mediálního výboru Václav Mencl (ODS).
Detaily k zákazu má stanovit vyhláškou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákaz se má vztahovat i na znělky, které oddělují reklamu, teleshopping nebo označení sponzora od ostatních vysílaných pořadů. Předloha se podle Mencla dotkne komerčních televizí, neboť veřejnoprávní Česká televize hlasitější reklamu už ze svého vysílání odstranila a hlasitost vysílání sjednotila.
Pět milionů za reklamu hlasitější než ostatní pořady
Návrh předpokládá pokutu ve výši až pět milionů korun za reklamu hlasitější než ostatní pořady. Platit by měl od poloviny příštího roku, komerční televize i výrobci reklamy budou mít po přijetí novely sedm měsíců na to, aby se novým pravidlům přizpůsobili. Rada pro vysílání má stanovit vyhláškou například podrobnosti k regulaci hlasitosti vysílané reklamy. Rada pro vysílání by také ukládala pokuty a dohlížela na dodržování zákazu. Autoři předlohy odhadují, že by se kvůli tomu výdaje rady zvýšily o asi 200 000 korun na novou techniku.

Senát je pro tišší reklamu i podporu kinematografie
Senát je pro tišší reklamu i podporu kinematografie
z16, 26.10.2012
Rozhovor se spoluautorem předlohy Václavem Menclem
Rozhovor s ředitelem Asociace komunikačních agentur Jiřím Janouškem
Zákonodárci také odsouhlasili návrh ministerstva kultury, který má zlepšit financování českých filmů. Přispívat by měly komerční televize z reklamních výnosů a kina zase z prodeje vstupenek. Fond by mohl na podporu kinematografie dostávat 300 milionů ročně. „Všichni jsme si přáli, aby tento zákon takzvaně nespadl pod stůl, aby ať už v tom znění, jak byl postoupen sněmovně, nebo s tím naším pozměňovacím návrhem byl schválen,“ řekla ČT místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.