Vláda změní rétoriku - nebude lidi zbytečně strašit

Praha - Vláda by měla změnit rétoriku a namísto strašení ekonomickou krizí spíš k lidem vysílat víc pozitivních zpráv. Přiznávají to ministři Nečasovy vlády, kterých se Česká televize ptala, jak hodnotí volební neúspěch i současnou nejistou budoucnost. Už za čtyři dny se ve sněmovně bude rozhodovat o důvěře kabinetu a ministři zjistí, jestli budou moct pokračovat.

Ekonomická krize, varování před bankrotem a před řeckým scénářem. Ústřední témata, se kterými pravice vyhrála poslední volby do sněmovny. Teď, po dvou letech vládnutí, někteří ministři přiznávají, že čas na strašení už skončil. Podle některých měla vláda už dávno lidem říkat spíš pozitivní zprávy.

  • „Situace není tak špatná, Česká republika zvládá situaci, která je v Evropě. Ekonomika je zdravá,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
  • „Já bych byla už pro pozitivní přístup a menší strašení,“ říká vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Změnu rétoriky přiznává i premiér Petr Nečas. I on sám začal tento týden mluvit o dobré kondici České republiky. Opozice si to ale nemyslí. Stalo se podle ní paradoxem, že vláda vzešla ze strašení lidí řeckou cestou, ale na tuto cestu se vydala svojí hospodářskou politikou. Touto politikou pak dochází k demontáži sociálního státu.

Premiér Petr Nečas„Naše země není na řecké cestě právě proto, že dokázala zkrotit deficit financí a má šestou nejnižší nezaměstnanost v Unii,“ reaguje Nečas.


Teď se chce prý vláda soustředit na podporu růstu ekonomiky. Jenže lehké to nebude - lidé šetří téměř na všem. Třeba na dovolených - s cestovními kancelářemi na ně odjelo až o 15 procent méně českých turistů než loni. Zajímavý je také pohled na to, jak utrácí třeba bezdětní lidé. I když si vydělají o tisíc korun víc než loni, utratí v obchodech, kinech a restauracích o tisíc korun méně. Kromě potravin a drogerie se šetří třeba i na náhradních dílech do aut. Autoservisy tvrdí, že si lidé nosí dokonce svoje vlastní díly, aby ušetřili.

Jenže strašení krizí není jedinou věcí, která prý lidi odradila od pravicové politiky. Dalším je podle ministrů časté používání slova reforma. I tady se má ubrat. Spíš by se měly problémy odstraňovat postupně.

„Chyba to je a vláda musí najít takové zprávy, aby obyvatelstvo vědělo, proč se to děje,“ tvrdí ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle levice ale ani změna rétoriky vládě nepomůže - vláda prý nemá žádnou koncepci a pořád jen přijímá novely zákonů.

Vláda podle ministrů už úspornou agendu téměř dokončila. Teď ale čeká, jestli příští týden přežije hlasování o důvěře. Pokud ano, začne pak přesvědčovat lidi, aby utráceli a podpořili ekonomiku.

Video Vláda chystá pozitivní rétoriku
video

Vláda chystá pozitivní rétoriku