Tradice 28. října má význam i ve 21. století, zdůraznil Klaus

Praha – Prezident Klaus oficiálně zahájil oslavy 94. výročí vzniku Československa na pražském Vítkově. Propůjčil bojové prapory vybraným armádním útvarům. Na Hradčanském náměstí pak složilo vojenskou přísahu na 450 vojáků z povolání. Zájemci se dnes také můžou podívat do prostor Poslanecké sněmovny a Senátu - obě parlamentní komory přichystaly den otevřených dveří. Oslavy vyvrcholí večer, kdy prezident Václav Klaus udělí naposledy na Pražském hradě státní vyznamenání. Dnešních oslav se nezúčastní premiér Petr Nečas, který si při sportu poranil lýtko a lékaři mu nařídili klid na lůžku.

Odkaz prvního prezidenta Československa T. G. Masaryka v podobě samostatného národa si lidé připomenou po celé zemi. Vrcholní představitelé státu v čele s prezidentem se sešli dnes ráno u Národního památníku na pražském Vítkově. Klaus a ministr obrany Alexandr Vondra přivítali nastoupené vojáky a zazněla česká hymna. Pak položili věnce k soše Jana Žižky. Zazněly tři čestné salvy a prezident předal vojákům bojové prapory. Akce se zúčastnili státní i armádní představitelé.

Podle prezidenta Klause je důležité, aby si lidé výročí vzniku Československa připomínali. „Ta tradice má význam a jsem pevně přesvědčen, že ho bude mít vždy, i ve 21. století, jestli my sami nedovolíme, aby se na tuto tradici zapomnělo. Z těchto důvodů je pro mě nezbytné a velmi důležité slavit tento den a věřím, že pro rozumně uvažující občany této země také,“ řekl na místě novinářům Klaus.

Ministr obrany Alexandr Vondra

Alexandr Vondra„Je to nejdůležitější státní svátek České republiky, je to vznik naší novodobé státnosti. Stovky lidí, tisíce lidí za naši svobodu a suverenitu položily život a je povinností nás všech se v tento den jejich památce poklonit.“


Klaus před velvyslanci jiných zemí následně zdůraznil, že on sám patří mezi ty, kteří pamatují na odkaz prezidenta Masaryka a budou bránit státnost a suverenitu republiky. „To je (důvod), proč si přeji vidět Evropu jako komunitu demokratických států. Států, které spolu spolupracují, bez nadvlády nad nimi nebo mezi nimi,“ podotkl. Evropská integrace se podle něj musí ubírat směrem k mezivládní spolupráci.

Na vznik Československa zavzpomínali i pamětníci

Odkaz první republiky si v Panteonu Národního muzea tradičně připomněli i pamětníci, sokolové a odbojáři. Po poledni pak prezident Václav Klaus jmenoval na Hradě nové armádní generály. „Je u nás stále hodně lidí, kteří berou svátek 28. října jako velmi vážnou věc,“ domnívá se prezident Václav Klaus. 

Státníci v čele s prezidentem také na pražských Emauzech uctili památku padlých legionářů. Těch, kteří přispěli k porážce Rakouska-Uherska v první světové válce. 28. října 1918 už bylo jasné, že proces vyhlašování samostatného státu nelze zastavit. „Není to tak, že jeden den rozhodl o osudu Československa, o tom se rozhodovalo v celém tom průběhu roku 1918,“ dodal historik Ivan Šedivý.

Státní svátek se nese ve znamení veřejného vyjadřování názorů

Český svaz bojovníků za svobodu také uspořádal slavnostní shromáždění při příležitosti 94. výročí vzniku Československa. Zúčastnili se ho také předsedové obou komor českého parlamentu Miroslava Němcová a Milan Štěch a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Podle předsedy Jaroslava Vodičky se česká společnost příliš vzdálila zásadám, které vyznával první český prezident T. G. Masaryk. Úcta k němu se stává pouhou formalitou. „Přiznejme si, že po dvaceti letech budování demokracie jsme nijak zásadně nepokročili… Naše současnost je pravým opakem Masarykova Československa,“ dodal.

Tradičně se konaly i pochody a manifesty politických a občanských uskupení. Na pražském Václavském náměstí protestovalo proti stávající politické situaci Hnutí za přímou demokracii. Po poledni vyrazila Monarchistická strana Česka, Moravy a Slezska ze stejného místa na pochod za monarchii. Ve tři hodiny se k manifestaci a kritice Evropské unie sešli na Jungmannově náměstí příznivci Strany svobodných občanů. Všechny akce hlídali policisté, k žádným problémům nedošlo.

V Brně se konalo slavnostní shromáždění u pomníku TGM na Komenského náměstí za účasti primátora Romana Onderky a zástupců kraje. V moravské metropoli se sadila lípa před pomníkem prezidenta Edvarda Beneše. Ve středočeských Lánech se konaly oslavy výročí založení republiky, na hrob T. G. Masaryka byly položeny věnce.

Oslavy výročí vzniku Československé republiky vyvrcholí večer ve Vladislavském sále na Pražském hradě, kde prezident Václav Klaus udělí naposledy státní vyznamenání. Příští rok už bude řada na jeho nástupci. „Někteří lidé možná očekávají některá kontroverzní jména v souvislosti s tím, že se všeobecně předpokládá, že to bude poslední řádový den, kdy prezident Václav Klaus bude udělovat vyznamenání,“ míní historik Michal Pehr. Dodal také, že návrhy na vyznamenání podává Senát, Poslanecká sněmovna a vláda, ale rozhodnutí závisí na prezidentovi.

Video Události: Oslavy 94. výročí založení Československa
video

Události: Oslavy 94. výročí založení Československa

Události: Oslavy 94. výročí založení Československa

28.10.2012

Reportáž Edity Horákové

Dnes si připomínáme 94 let od vzniku Československa

Rozhovor s politologem Michalem Pehrem

Rozhovor s historikem Tomášem Jaklem