Čtyři podezřelí jsou ve vazbě, do nelegálního trhu zapojeni oficiální výrobci

Zlín/Praha - Ve vazbě skončili další dva zadržení z metanolové kauzy. Po podnikateli Radku Březinovi poslal dnes zlínský soud do vazby i jeho bratra Tomáše a jednatele firmy Verdana Roberta Sedlaříka. Policejní prezident Martin Červíček v Otázkách Václava Moravce potvrdil, že detektivové našli při čtvrtečním zásahu víc než 600 tisíc litrů nelegálního lihu a dostali se do nejvyšších pater černého trhu. Dodal, že do nelegálního trhu byly zřejmě zapojeny i oficiální výrobny alkoholu.

V kauze bylo tento týden zadrženo osm lidí, soud už v sobotu poslal do vazby dva z nich. Jedním byl podnikatel Radek Březina, jméno druhého nebylo známo. Dnes byla vazba uvalena i na Sedlaříka a Tomáše Březinu. Zbytek zadržených bude stíhán na svobodě. Důvodem pro uvalení vazby byla možnost útěku, skrývání a ovlivňování svědků.

Policisté zatím nechtěli upřesnit, z čeho zadržené lidi podezírají. Ve čtvrtek kriminalisté zasahovali mimo jiné v Hotelu Lázně Kostelec u Zlína, který patří Březinovi. Podle státního zástupce Romana Kafky se zásah sice kauzy týkal, ale „primárně jiné trestné činnosti“, pravděpodobně černého trhu s lihem.

To v Otázkách Václava Moravce policejní prezident potvrdil. Podle něj policie využila mediálního zájmu o otravy metylalkoholem, aby se mohla v klidu věnovat odkrývání nelegálního trhu s alkoholem. „Současné vyšetřování je zaměřeno do nejvyšších pater nelegálního trhu s alkoholem,“ uvedl Červíček. Nechtěl ale potvrdit, zda je Březina hlavou alkoholové mafie na Moravě.

Do nelegálního trhu mohli být zapojeni i oficiální výrobci

Při vyšetřování kauzy vyplouvá na povrch další závažná skutečnost - na nelegálním trhu se zřejmě podíleli i oficiální výrobci. „Výsledky vyšetřování nasvědčují, že bylo napojení na oficiální výrobny lihu,“ řekl Červíček, ale blíže nechtěl postup ve vyšetřování z taktických důvodů komentovat.

Sedlařík i Březina jsou vyšetřováni kvůli pančování alkoholu, ale ve dvou oddělených kauzách. Sedlařík kvůli současným případům toxického metanolu, Březina a lidé kolem něj údajně kvůli dlouhodobému obchodování s nelegálním alkoholem. Podle jedné z vyšetřovacích verzí měl Březina coby neoficiální šéf společnosti Morávia-Chem zásobovat černý trh lihem, zatímco lahve s metylalkoholem měli z vlastního rozhodnutí poslat do oběhu dva hlavní obvinění Křepela s Fianem.

V daňové kauze byl kromě Radka Březiny zadržen i jeho bratr Tomáš, šéf společnosti, která nabízí pronájmy nemovitostí. Právě v jedné z nich, ve skladu v Olomouci, kriminalisté na konci září objevili 140 000 litrů alkoholu.

Metanol v pančovaném alkoholu si od začátku září vyžádal už 30 životů a desítky dalších lidí mají po jeho vypití trvale poškozené zdraví.

Video Reportáž Lenky Drmotové
video

Reportáž Lenky Drmotové

Reportáž Lenky Drmotové

28.10.2012, UD

Policie našla 600 tisíc litrů nelegálního lihu

O Březinovi a Sedlaříkovi se dnes rozhodne u soudu