TOP 09 ve vládě bez Nečase nebude, tvrdí Kalousek

Praha - TOP 09 nebude pokračovat v žádné jiné vládě než v kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). V diskusním pořadu televize Prima to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jeho strana prý z vlády odejde, pokud sněmovna bez koaliční dohody změní vládní návrh daňového balíčku. Kalousek ale prý stále doufá, že ODS přijde s nějakým řešením sporů kolem balíčku a Nečasova vláda bude pokračovat. Kalouskovo prohlášení ostře kritizoval jeden z rebelujících poslanců ODS Petr Tluchoř. Podle jeho názoru by Kalousek neměl členům ODS diktovat, koho mají na kongresu volit.

„Pevně doufám, že TOP 09 bude pokračovat ve vládě Petra Nečase, v žádné jiné vládě pokračovat nebude,“ prohlásil Kalousek. TOP 09 je podle ministra financí rozhodnuta z koalice odejít, pokud by Sněmovna bez dohody koalice upravila vládní stabilizační balíček, který má stanovit výši DPH a posílit státní rozpočet dalšími opatřeními. Na takovém postupu se již ve čtvrtek domluvilo vedení TOP 09. Pokud by Nečasova vláda skončila, jsou podle Kalouska nejlepším řešením předčasné volby.

Rebelující Tluchoř se ptá, za koho bude „čerchmant“ Kalousek kandidovat tenktokrát

Poslanec Petr Tluchoř, který spolu s dalšími pěti poslanci ODS odmítl vládní daňový balíček a otevřeně se staví i proti vládní politice, Kalouska za jeho vyjádření ostře kritizoval. „Vzhledem k tomu, ze TOP 09 klesají preference na hranici volitelnosti a Miroslav Kalousek vyhrožuje předčasnými volbami, tak by mne zajímalo, za jakou stranu bude ten čerchmant kandidovat tentokrát,“ vyjádřil se ke Kalouskovu postoji Tluchoř.

Kalousek se minulý týden opřel do středočeské ODS slovy o tom, že „dala světu“ Vlastimila Tlustého a Petra Tluchoře, tedy vnitrostranické rebely, kteří útočili na vlastní vládu. „Je otázkou, koho nám ti čerchmanti dají příště,“ poznamenal.

Petr Tluchoř (ODS)
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Burian

Kalousek diktuje členům ODS, koho volit

Tluchoř dnes Kalouskovi vyčetl, že svými výroky „diktuje členům ODS, koho mají volit na kongresu“. I Kalousek by podle něj měl pochopit, jaký signál voliči dali vládě v krajských volbách. „Neschopnost či neochota přijmout opravdové reformy se mají platit další vlnou nových daní. To není zrovna dobrá vizitka pravicového politika,“ uvedl Tluchoř.

Vláda s daňovým balíčkem spojila svou důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ve středu. Šestice nespokojených poslanců ODS se ale dosud nedohodla s vedením strany na tom, jak by balíček měl vypadat. ODS se chce pokusit společný postup domluvit ještě bezprostředně před hlasováním.

Video Vyjádření Miroslava Kalouska
video

Vyjádření Miroslava Kalouska

Vyjádření Miroslava Kalouska

Budoucnost vlády je nejistá

Vzhledem k tomu, že se ODS zatím na žádném kompromisním návrhu k daňovému balíčku neshodla a neoslovila s ním koaliční partnery, chce Kalousek prosazovat vládní návrh v původní podobě. TOP 09 prý koalici opustí, pokud by například revoltující poslanci ODS změnili balíček za pomoci opozice.

Pokud vládní koalice nenajde ve Sněmovně potřebnou většinu pro svou verzi balíčku, může se dostat do paradoxní situace, kdy rebelující poslanci ODS spolu s opozičními poslanci prosadí například nynější sazby DPH a další zásadní změny balíčku. Vládní tábor by pak v závěrečném hlasování o návrhu musel řešit, zda zásadně změněný balíček schválí, nebo si vláda vlastními hlasy vysloví nedůvěru.