Klausova rétorika, jak ji známe. Zastánci přikyvují, odpůrce rozčiluje

Praha - Tři dny před klíčovým hlasováním o změnách daní prezident Václav Klaus nezapomněl při slavnostním ceremoniálu u příležitosti předávání státního vyznamenání poslat vládě premiéra Petra Nečase (ODS) zřetelný vzkaz – opřel se do připravovaného zvyšování daní. „Hledat zdroje pro jejich financování (výdajů státního rozpočtu, pozn. red.) ve vyšším zdanění firem a jednotlivců efekt nepřináší a ekonomické a finanční problémy to jen prohlubuje,“ řekl Klaus. Prezidentova kritika zvyšování daní tak utvrdila nespokojené poslance ODS, že nemají zvedat ruku pro vládní daňový balíček. „Já to beru na zřetel a jsem rád, že pan prezident má velmi podobný názor jako já,“ řekl Radim Fiala (ODS).

Místopředsedu Nečasova kabinetu Karla Schwarzenberga (TOP 09) prezident ve svém projevu nepřekvapil, nicméně žádné řešení problémů neslyšel. „Kdyby řekl, jaká opatření by byla lepší, pak by mohla začít diskuse. To jsem od něj bohužel nikdy neslyšel,“ glosoval Schwarzenberg pro Lidové noviny. Sám na Hradě chyběl, pobýval na jižní Moravě. Ve Vladislavském sále ceremoniálu nepřihlížel ani premiér Petr Nečas - omluvil se kvůli zranění lýtka. Předseda vlády chyběl na slavnosti poprvé po 23 letech. Neúčast obou vyvolala spekulace o napjatých vztazích mezi prezidentem a vládou.

Poslední projev Václava Klause k výročí vzniku samostatného Československa pochválili hlavně politici pravice. I když Václav Klaus ve svém projevu vládu Petra Nečase nijak nešetřil, Nečas zhodnotil Klausův proslov nanejvýš diplomaticky a stručně. „Projev pana prezidenta hodnotím jako vyvážený a státnický,“ reagoval premiér na prezidentova slova o tom, že současné vládě se nedaří přesvědčit veřejnost o správnosti její politiky. Problém je však podle Klause hlubší, ekonomický a sociální systém postavený na zadlužování a rozdávání bohatství na dluh dříve či později musel narazit.

Václav Klaus:

„I když v poslední době stále mluvíme o úsporných opatřeních, naše žití na dluh pokračuje a narůstá. Nevyhneme se nezbytnosti očistit státní finance a snížit náklady na celkový chod státu na všech jeho úrovních a náš složitý a drahý státní aparát redukovat.“


Nečasova stranická místopředsedkyně Miroslava Němcová pak dokonce prezidenta pochválila. Hlavně za jeho kritiku zadlužování. „Říkal, že by stát měl být ten, kdo začne hodně šetřit a hlídat se, aby nebyl přebujelý, neměl nevím kolik ministerstev, tak to mi taky mluvil z duše,“ řekla Němcová.

Slova, která včera večer zazněla z Pražského hradu, se naopak nelíbila opoziční sociální demokracii. Tu rozzlobila hlavně část projevu, ve které Klaus řekl, že za současné snižování životní úrovně Čechů jsou zodpovědné i předchozí levicové vlády. „On vlastně utekl od vlády v roce 1998, kdy se vlastně zhroutil ekonomický růst, takže pan prezident nám nemá co radit,“ řekl k projevu místopředseda strany Lubomír Zaorálek (ČSSD), kterého doplnil i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD): „Úplně pominul to, že v těch letech devadesátých, kdy on byl předseda vlády, byly položeny špatné základy například v otázce privatizace.“

Video Udílení státního vyznamenání tématem Událostí
video

Udílení státního vyznamenání tématem Událostí

Komunisté zase mají největší výhrady ke Klausově výzvě šetřit i na sociálních výdajích. „Václav Klaus podle mého názoru vychází ze své neudržitelné neoliberální teorie, protože nejde o omezení mandatorních výdajů. Na těch se přece nekrade,“ okomentoval slova hlavy státu předseda komunistů Vojtěch Filip.

Velkou část svého projevu věnoval Václav Klaus ekonomickým problémům České republiky. Varoval nejen před rychlým zadlužováním země, ale i před zvyšováním daní. Proto vyzval politiky, aby seškrtali výdaje státu. Václav Klaus si zároveň všiml ve své řeči, že některým lidem začíná klesat kvůli vládním reformám životní úroveň. Podle Klause jsou ale nepopulární reformy nutné.