Policie chtěla v Karibiku zadržet 20 Čechů, plány jí překazil hurikán

Praha - Detektivové chtěli v Dominikánské republice zadržet celkem sedmnáct hledaných Čechů, nakonec jich ale zatkli jen sedm. Plány policii překazil hurikán Sandy. Povodně totiž znemožnily přístup do některých oblastí. Detektivové se do nich ale chystají vrátit. Mezi zadrženými je například Miloslav Votava, odsouzený za milionové podvody. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka je to poprvé v novodobé historii policie, co se podařilo vyhledat v zahraničí větší počet hledaných osob.

Česko nemá s Dominikánskou republikou uzavřenou platnou dohodu o vydávání osob, proto se podle detektivů v zemi ukrývala celá skupina hledaných lidí. „My máme vědomost o dalších hledaných osobách v zahraničí, jak v této, tak v ostatních destinacích,“ uvedl na brífinku ředitel úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek s tím, že nešlo o poslední akci v oblasti.

Během operace Dominik bylo zadrženo sedm osob. Podle policie je mezi nimi Miloslav Votava, Pavel Štorkán, Michael Grundza a Jiří Štěpánek, kteří už byli dodáni do výkonu trestu. Celou operaci ale komplikoval hurikán Sandy. „Ve dvou ze tří nejkritičtějších dnů se přesto podařilo zatknout dvě osoby, konkrétně Janu Ďurianovou a Karla Kozu,“ uvedl detektiv. Proti těmto osobám je v Česku vedeno trestní řízení. Někteří zadržení jsou podezřelí i z trestné činnosti, které se dopouštěli na území Dominikánské republiky. „Hledané osoby v této oblasti vytvořily komunitu… Jejich nelegální aktivity spočívaly zejména v zajištění nové identity včetně nových dokladů totožnosti,“ uvedla policie na svém webu.

Operace Dominik byla zahájena před rokem

Zadržení Češi se měli v Česku podílet na řadě zločinů, včetně podvodů, přepadení bank i vražd policistů. Skupina dalších asi deseti hledaných osob má podle detektivů na svědomí drogovou a násilnou kriminalitu včetně vraždy. Ke spolupráci dominikánské policie pomohlo zejména to, že Štěpánek a další ze zadržených Miloslav Lindr jsou v karibské oblasti podezřelí ze sexuálních zločinů. „V rámci této operace byla s Dominikánskou republikou navázána velmi dobrá spolupráce a její výrazný úspěch zvýšil prestiž České republiky v mezinárodní organizaci kriminální policie INTERPOL, jež má na celé akci také svůj podíl,“ dodala policejní mluvčí Zuzana Součková.

Kriminalista ÚSKPVKriminalista Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování pro ČT: „Hurikán Sandy způsobil to, že nebylo možné veškeré osoby zatknout, protože některé se staly na místě nezvěstnými. Nicméně máme i nadále poměrně dobrý přehled o tom, kde se nacházejí, stejně tak o jejich činnosti. Tamní policie tyto osoby zná, protože jsou kriminálně známy na území celé Dominikánské republiky, čili se neobáváme, že by mohly uprchnout do zahraničí.“


 

Video Akce Dominik tématem Událostí
video

Akce Dominik tématem Událostí

Akce Dominik tématem Událostí

u 30.10.2012

Videozáznam z operace Dominik

Brífink policie k zadržení skupiny hledaných Čechů

Operace byla původně zaměřená na lokalizaci jednoho ze členů Berdychova gangu Františka Hajna, který byl zadržen v červenci. V červnu byl v ČR nepravomocně odsouzen na deset let za dekádu starou loupež více než 154 milionů korun z vozu bezpečnostní agentury Group 4 Securitas. V jiné zemi Latinské Ameriky policie následně lokalizovala i Antonína Saletu, někdejšího pracovníka operačního střediska G4SM, který je v Česku stíhán za pomoc při loupeži. „V současné době čeká na vydání do České republiky,“ uvedl na brífinku maskovaný detektiv z oddělení cíleného pátrání.