Pokud Šťovíček zvedne ruku pro vládní návrh, půjde z VV

Praha - Věci veřejné hodlají vyloučit poslance Milana Šťovíčka ze svého poslaneckého klubu, případně ze strany, pokud při hlasování opět podpoří vládní návrhy v rozporu s rozhodnutím VV. Strana třeba na rozdíl od Šťovíčka nehodlá podpořit daňový balíček Nečasova kabinetu, k čemuž se usnesla zavázat všechny své poslance. Opoziční straně svým jednáním kazí pověst, prohlásil její předseda Radek John.

„Ujišťujeme, že stále platí, že Věci veřejné budou hlasovat pro zachování DPH 20 a 14. Máme vázané hlasování, hlasovali pro to všichni poslanci kromě dnes již notoricky známého Milana Šťovíčka, který je solitérem našeho klubu,“ prohlásil John před zasedáním sněmovny.

„Já osobně jako předsedkyně poslaneckého klubu budu navrhovat vyloučení pana Šťovíčka, pakliže nedodrží tato vázaná hlasování,“ řekla na tiskové konferenci ve Sněmovně předsedkyně poslanecké frakce Kateřina Klasnová. O Šťovíčkově stranické budoucnosti rozhodne jak klub VV, tak grémium strany. Nejvyšší orgán strany by se měl zabývat hlasy z krajů, které chtějí vyřešit Šťovíčkovo další setrvání ve straně. „Ale to je skutečně věc na diskusi právě na grémiu,“ dodala Klasnová. Širší stranické vedení by mělo zasednout ve středu.

Předseda VV Radek John:

„VV jsou v opozici, chceme být naprosto čitelně v opozici. Chceme, aby celý národ věděl, že nesouhlasíme s postupem vlády… Pan Šťovíček nám tu čitelnost kazí. Kalí to zrcadlo, takže grémium to musí vyřešit.“


Šťovíček se do Poslanecké sněmovny dostal za VV, která po volbách vstoupila do vládní koalice. Po rozpadu strany a jejím odchodu do opozice však deklaroval podporu vládním reformním návrhům. Na začátku září například podpořil vládní předlohu o nižším růstu důchodů. Poslanci i díky němu přehlasovali veto levicového Senátu. Pro novelu zákona o důchodovém pojištění tehdy zvedlo ruku 101 poslanců.

Video Věci veřejné k začínající schůzi PS
video

Věci veřejné k začínající schůzi PS