„Rebel“ Fiala končí v ODS, Nečas mluví o útěku

Praha – Poslanec a jeden z odpůrců vládního daňového balíčku Radim Fiala opustil ODS. Zdůvodnil to neshodami s vedením strany, které s ním a dalšími rebely v uplynulých týdnech opakovaně a neúspěšně jednalo o podpoře vládního plánu na zvyšování DPH. Poslancem Fiala zůstane. Předseda strany Petr Nečas označil Fialův krok za útěk od politické odpovědnosti.

„Důvodem jsou názorové rozdíly, které se v poslední době prohloubily především v zásadní otázce zvyšování daní. Na mé rozhodnutí mělo vliv i to, že ODS na různých úrovních není schopna vyvodit hlubší závěry z výsledků posledních krajských voleb,“ vysvětlil svůj krok prostějovský poslanec Fiala. "Třetí důvod je Evropská unie, nikdy jsem nehlasoval pro Lisabonskou smlouvu ani pro evropský stabilizační mechanismus.“

Fiala v občanské demokracii končí po patnácti letech, opouští i všechny stranické funkce; přestává tak být členem Výkonné rady ODS stejně jako členem regionální rady ODS v Olomouckém kraji. Pro příště bude podporovat koalici pouze v tom případě, že bude Nečasova vláda dodržovat programové prohlášení a její kroky nebudou „v rozporu se středopravým politickým konceptem vládnutí“.

Počet vládních hlasů padnul pod 100, Nečas hovoří o útěku

Opouští i poslanecký klub ODS; tím se vládní tábor složený z ODS, TOP 09 a strany LIDEM ztenčí na 99 poslanců z 200. Z poslaneckého klubu ODS už dříve odešli Michal Doktor a Pavel Bém, s vládou ovšem v řadě případů hlasovali. Podporoval ji i poslanec nekoaličních Věcí veřejných Milan Šťovíček.

„Já bych se nedomníval, že odchod pana Fialy je konec vlády Petra Nečase,“ věří Jiří Pospíšil, který je přesvědčený, že i po svém odchodu může Radim Fiala poporovat vládní politiku.


Premiér Petr Nečas označil odchod Fialy z ODS za útěk od politické odpovědnosti. Věří ale, že i jako nezařazený poslanec bude podporovat program vládní koalice. Vystupující poslanec ale s interpretací „útěku“ nesouhlasí. „Naopak, chci plnit sliby, které jsem dal svým voličům, a to také byl jeden z důvodů, který můj odchod z ODS uspíšil.“

Vnitrostranický spor o balíček:

Poslanec Petr Tluchoř (ODS)Daňový balíček pro příští rok počítá se zvýšením obou sazeb DPH o jedno procento, čili ze čtrnácti na patnáct a z dvaceti na jednadvacet procent. Sněmovna měla tuto změnu projednávat právě dnes, nakonec ale jednání na přání špiček ODS odložila na příští týden za stranický kongres. Důvodem byl odpor šestice občanskodemokratických poslanců vedených Petrem Tluchořem, která chystané zvýšení DPH opakovaně odmítla podpořit; argumentovala a argumentuje tím, že zvyšování daní odporuje idejím ODS. Ve svém postoji má podporu i prezidenta Václava Klause.

Podle kritiků ovšem rebelové sledují především své pozice (např. Tluchoř je upozaděný poslanec, který počátkem volebního období vedl poslanecký klub) a ideovou čistotu používají jako fíkový list pro svou snahu oslabit předsedu vlády a šéfa strany Petra Nečase. Vedení občanské demokracie nyní doufá, že volební kongres Nečasovu pozici ve straně posílí a získaná autorita pomůže i k přijetí balíčku příští týden.


  • Rebelové ODS
    Rebelové ODS zdroj: ISIFA/ČT24
  • Radim Fiala
    Radim Fiala autor: Ondřej Němec, zdroj: ISIFA/LN

Další vzdorující poslanci se k odchodu nemají

Poslanec Radim Fiala patřil v uplynulých týdnech do skupiny rebelů z řad ODS, kteří se protivili vládnímu záměru zvýšit příští rok DPH o jedno procento. Vedle něj tomuto plánu odporuje také bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, někdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa, vlivná tvář VZP Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla a Jan Florián (všichni ODS).

Nikdo z nich ale ze strany odejít neplánuje. „Jeho motivům rozumíme a vnímáme jeho závazek nadále podporovat kroky koaliční vlády, které nebudou v rozporu s pravicovým konceptem vládnutí,“ uvedli ve svém prohlášení rebelové. „Podobný krok neplánujeme a doufáme, že se ODS podaří vrátit k dodržování pravicové politiky.“

Hraje se zde o Klause?

Fialův krok by mohl oslabit Nečasovu vratkou pozici před nadcházejícím volebním kongresem ODS, zejména s ohledem na drolící se vládní hlasy ve sněmovně. Rebelující poslanec ovšem odmítá, že by takové cíle sledoval. „S kongresem to nemá žádnou souvislost,“ uvedl s tím, že dění v ODS nechce nijak komentovat.

„V tuto chvíli nerozumíme ani motivům, ani cílům Radima Fialy ani rebelujících poslanců ODS,“ řekla Karolina Peake, která je přesvědčená, že vláda stojí těsně před svým koncem.


Ke svému kroku se nicméně odhodlal v době, kdy se stále častěji hovoří o možném návratu Václava Klause do čela ODS; minulý týden ve Dvaceti minutách Radiožurnálu tuto myšlenku vyslovil i sám Fiala. „Některé jeho myšlenky si beru za svoje, ať jsou to myšlenky o Evropské unii, ať jsou to myšlenky o životním prostředí. Jsou to věci, které mě velmi konvenují a myslím si, že takový politik v pravicové politice rozhodně chybí,“ uvedl ke Klausovu návratu Fiala.

Video Reportáž a analýza Lukáše Dolanského
video

Reportáž a analýza Lukáše Dolanského

Reportáž a analýza Lukáše Dolanského

u 31.10.2012

Mimořádný brífink: Radim Fiala opustil ODS

Komentář Martiny Lustigové

Rozhovor s Jiřím Pospíšilem a Karolínou Peake