Hučín opět neuspěl, Hradílek se omlouvat nemusí

Ostrava - Krajský soud v Ostravě opět zamítl žalobu bývalého disidenta a někdejšího agenta kontrarozvědky Vladimíra Hučína. Ten se domáhal očištění svého jména na disidentovi a exministrovi vnitra Tomáši Hradílkovi, který o něm před pěti lety v Lidových novinách napsal, že je gauner a psychologický terorista. Podle soudu ale Hradílek nenapsal nic protiprávního. Hučín se proti verdiktu opět odvolal.

Kvůli tomuto a dalším názorům, které v létě 2007 napsal Tomáš Hradílek do Lidových novin, se bývalí spojenci v boji proti komunistické totalitě sešli u soudu. Vladimír Hučín požadoval omluvu a finanční satisfakci půl milionu korun. „Mělo to dopad i na můj rodinný život, bylo to projednáváno u mého rozvodového soudu, to všechno jsem musel strpět,“ tvrdí Hučín. 

Tomáš Hradílek by se podle svých slov neomluvil, ani kdyby mu to soud přikázal: „Pokud mi nějaký soud přikáže, abych se Hučínovi veřejně omluvil, tak to neudělám i za cenu nejvyšších ztrát.“ 

Kauzu Hučín versus Hradílek řešil krajský soud už podruhé. Nejvyšší soud totiž vrátil případ do Ostravy. Podřízenému soudu vytkl, že rozsudek málo zdůvodnil. Krajský soud i napodruhé rozhodl, že se bývalý mluvčí Charty 77 a exministr vnitra Tomáš Hradílek za své články v Lidových novinách o bývalém disidentovi a agentovi BIS omlouvat nebude. 

Lucie Böhmová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě:

„Vnitřní hodnotící úsudek vyjádřený v předmětném článku je nutno považovat za úsudek přiměřený, věcný. Nelze je považovat za neoprávněný.“


Vyhlášení rozsudku doprovázely emoce Hučínových příznivců, kteří jej pravidelně chodí podporovat. 

Video Hradílek se omlouvat nemusí
video

Hradílek se omlouvat nemusí