Reakce na vítězství Nečase: Každá mince má dvě strany

Praha – Vláda bude nyní stabilnější, protože rebelové nemají uvnitř ODS silný hlas. V reakci na znovuzvolení Petra Nečase předsedou ODS to prohlásil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Naopak předsedové poslaneckých klubů ČSSD a KSČM Jeroným Tejc a Pavel Kováčik se obávají pokračování nestability vlády a spolu s předsedou VV Radkem Johnem volají po vyhlášení předčasných voleb. Obavy z dalšího vývoje jsou znát i v řadách občanských demokratů.

„Pro nás jako pro koaličního partnera je dobrou zprávou, že ti takzvaní pučisti v řadách ODS nejsou ti, kdo by měli jasný a silný hlas. 178 hlasů, které pan Fuksa získal, svědčí o tom, že je to velmi menšinový názor uvnitř ODS,“ řekl v nedělních otázkách Václava Moravce Gazdík. Ke stabilitě vlády podle něj přispěje mimo jiné to, že Nečas mandát předsedy ODS obhájil v prvním kole. Celkem Nečas získal zhruba 59 procent hlasů.

Jenže zas tak jasná situace není. Předsedkyně LIDEM Karolína Peake upozornila, že před Nečasem ještě stojí nelehký úkol – sjednotit rozpolcený poslanecký klub ODS. „Mandát pro prosazování svých návrhů dostal a je otázka, do jaké míry to budou respektovat ti, kteří nerespektovali koaliční dohodu v posledních týdnech,“ podotkla Peake.

Podle opozice zůstává ODS rozpolcená

Na totéž jako Peake poukazuje také opozice, i když mnohem radikálněji. „Nestabilita bude jednoznačně pokračovat. Vláda v tuto chvíli nemá hlasy pro klíčové zákony. Přece není možné, abychom tady zákony stavěli na přeběhlících,“ varoval Tejc. Stejně tak podle něj není vhodné, aby vláda stála a padala s podporou tak malé a nové strany, jako je LIDEM.

Jaroným Tejc

„Já si myslím, že tato vláda si nezaslouží restart, ale reset.“

Pavel Kováčik

„Pučisti nezmizeli a myslím si, že 178 hlasů, které Ivan Fuksa získal, hovoří o tom, že občanská demokracie je dál rozpolcená.“


  • Petr Nečas na kongresu ODS
    Petr Nečas na kongresu ODS autor: Václav Šálek, zdroj: ČTK
  • Ivan Fuksa
    Ivan Fuksa zdroj: ČT24

Levice proto dál volá po vypsání předčasných voleb. V tom ji podporuje i bývalý koaliční partner - Věci veřejné. „Pojďme do předčasných voleb, my je podporujeme,“ zdůraznil John. „Vláda nemá podporu ve sněmovně, pan premiér Nečas svým chováním a tím, že nedodržoval sliby, ztratil pohodlnou většinu 118 poslanců,“ dodal.

Obavy z dalšího vývoje zaznívají i z řad ODS

Bývalá místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová varovala, že straničtí odpůrci daňového balíčku se chystají shodit vládu Petra Nečase a za zády nově zvoleného předsedy složit novou koalici. Němcová se obává, že nynější kongres, který Nečasovi potvrdil mandát předsedy, je jen „další scénkou“ v plánu skupiny jeho stranických odpůrců kolem exministra Ivana Fuksy a bývalého šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře. Ti podle ní zřejmě nebudou respektovat, že většina kongresu podpořila Nečase, a dále proti němu budou revoltovat. „Ten plán B se začne odehrávat jestli ne dnes, tak už zítra,“ uvedla.

Jak to nakonec s vládou dopadne, se ukáže příští týden. V úterý má Poslanecká sněmovna jednat o stabilizačním balíčku, se kterým vláda spojila také hlasování o své důvěře. Krom toho Nečasův kabinet potřebuje hlasy nejméně 101 poslanců, aby se mu ve sněmovně podařilo přehlasovat veto, které prezident Václav Klaus uštědřil druhému pilíři penzijní reformy.