Kvůli útoku v Chrastavě obviněni dva členové prezidentské ochranky

Praha - Dva členové ochranky prezidenta Václava Klause čelí obvinění z porušení povinnosti strážní služby. Obvinění souvisí s útokem na hlavu státu, který se odehrál 28. září v Chrastavě – tehdy na prezidenta střílel z airsoftové pistole Pavel Vondrouš. Po útoku se na adresu ochranky snesla kritika ze všech stran, její šéf Jiří Sklenka pak rezignoval. Všichni osobní strážci ale zatím dál zůstávají ve službě, jen jeden z nich pracuje na jiné pozici.

Podle vedoucího krajského státního zastupitelství v Liberci Martina Tvrdíka může být počet obviněných ještě vyšší. „Případ dál pokračuje. Bude probíhat i další prověřování všech okolností, které jsou s celým incidentem spojeny,“ dodala mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová. Jaký trest strážcům hrozí, zatím nechtěl státní zástupce odhadovat. Ani jeden z mužů v minulosti nebyl trestán, podle zákona by ale v krajním případě mohli jít až na deset let do vězení.

Na Klause zaútočil při otevírání nového mostu v Chrastavě na Liberecku z bezprostřední blízkosti šestadvacetiletý Pavel Vondrouš. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Policie ho později obvinila z výtržnictví. Postup ochranky pak prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů a pracovní skupina policejního prezidia vedená náměstkem policejního prezidenta Tomášem Kuželem. Od začátku ochrance vytýkala hlavně to, že útočníka nechala odejít.

Kritikou nešetřili ani bezpečnostní experti. „Základní princip nesplnili. Měli být u něj, měli ho chránit a ne, že tam chodili, s prominutím, jako na procházku,“ řekl ČT prezident Asociace soukromých bezpečnostních agentur Jiří Kameník.

Video Reportáž Lucie Pokorné a Jitky Szászové
video

Reportáž Lucie Pokorné a Jitky Szászové