Mačetoví útočníci vypověděli u soudu. Líčení zůstává neveřejné

Liberec - Před Krajským soudem v Liberci vypovídala pětice romských mladíků, kteří jsou obžalovaní z loňského mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku. Čtyři útočníci čelí obvinění z pokusu o vraždu. Jejich obhájkyně Klára Samková takové obvinění razantně odmítá. Celý proces provázejí zvýšená bezpečnostní opatření. Ta byla podle předsedkyně Okresního soudu v Liberci Ivany Šoljkové přijata s ohledem na emocionální vypjatost celého případu. Soudní jednání je neveřejné a mělo by probíhat až do pátku. V dalších dnech soud vyslechne svědky.

„Ze zákona je líčení s mladistvými neveřejné. Paní doktorka (Klára Samková, obhájkyně čtyř z pěti obžalovaných) původně požádala o konání za přítomnosti veřejnosti, dnes to přehodnotila s tím, že si mladiství přejí, aby jednání bylo neveřejné,“ uvedla předsedkyně senátu Eva Drahotová. V době útoku byli mladší 18 let dva z pěti obžalovaných.

„Z hlediska počtu svědků to není rozsáhlá kauza, dá se říci, že by jich mělo být řádově do 20,“ uvedl státní zástupce Radim Kadlček. To, že je jednání neveřejné, mu nevadí. „Nepreferuji žádnou variantu, není pro mě problém, zda je líčení veřejné, nebo neveřejné,“ řekl.


Soudní líčení provázejí zvýšená bezpečnostní opatření

Změnu názoru ohledně toho, zda jednání má, či nemá být veřejné, zdůvodnila Samková právě přijatými bezpečnostními opatřeními.  „Já jsem se dneska ráno z internetu dozvěděla, že jsou přijata bezpečnostní opatření. Já jsem absolutně pohoršená,“ řekla a přirovnala jednání k Divokému západu. Podle předsedkyně Okresního soudu v Liberci Ivany Šoljkové byla zvýšená bezpečnostní opatření přijata, protože se jedná o emociálně vypjatou kauzu. „Je potřeba, aby to bylo z preventivních důvodů pod kontrolou. Myslím si, že je to i určitý signál, že jsme připraveni, pokud by se něco dělo,“ uvedla.

V okolí soudu je asi 20 policistů, kteří mají k dispozici speciální monitorovací vůz. Připravena je i zásahová jednotka, justiční stráž velmi důkladně kontroluje příchozí do soudní budovy a dokonce i státní zástupce se pohybuje v doprovodu justiční stráže. Podle Šoljakové mají opatření i preventivní charakter, aby jednání nemohli narušit extrémisté. „Bezpečnost na maximálně možné míře může eliminovat akce, které by byly teoreticky v úvaze potenciálních rušitelů,“ uvedla Šoljaková.


Krajský soud v Liberci
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Čtyři útočníci čelí obvinění z pokusu o vraždu a výtržnictví. Dvěma z nich hrozí trest od 15 do 20 let vězení nebo trest výjimečný, zbylým dvěma mladším útočníkům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na 5 až 12 let.


Samková obvinění z pokusu o vraždu považuje za vykonstruované

Loňský incident Samková nezpochybňuje, odmítá ale obvinění z pokusu vraždy pro své klienty. „V tom baru došlo k velmi politováníhodným a neomluvitelným záležitostem. Je potřeba zjistit, z jakých důvodů, co jim předcházelo, co jim následovalo, jaké byly účasti jednotlivých osob na těchto jednáních, zda skutečně došlo k jednání, které opravňuje kvalifikaci, kterou podalo státní zastupitelství,“ řekla Samková. Obvinění z pokusu vraždy považuje za uměle vykonstruované, aby nebylo možné obžalované propustit z vazby.

Soud s mladíky začíná se zpožděním, a to i proto, že dva z pachatelů utekli do Británie a podařilo se je zadržet teprve letos. Jeden se policii vydal sám, druhý byl nedávno zatčen a vydán do České republiky.

Video Reportáž Michala Jemelky
video

Reportáž Michala Jemelky

Mačetový útok se stal loni 7. srpna v novoborském baru s názvem Pivní pomoc. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Mladíci ji pak údajně začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a vyvedli je. Jeden host prý také jednoho z Romů udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli. Výsledkem byli tři zranění. Útok loni následně vyvolal na severu Čech sérii protiromských demonstrací.