ČSSD: „Zdražovací balíček“ žene Česko do recese

Praha - Podle šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky míří Česko díky schválení vládního daňového balíčku do recese. Balíček, který dnes sněmovna schválila ve třetím čtení, počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Vzápětí po přijetí balíčku Sobotka deklaroval, že sociální demokracie na půdě Senátu udělá vše pro to, aby byl zákon vrácen zpět do sněmovny.

„Vláda žene naši zemi do recese, zacyklili jsme se v kruhu škrtů a zvyšování nepřímých daní,“ prohlásil Sobotka a varoval před zhoršením životní úrovně. „Zdražovací balíček“, jak vládní soubor opatření nazývá, podle něj situaci v ekonomice ještě zhorší.  

Zákon nyní míří do Senátu. ČSSD má 46 senátorských křesel z celkem 81. V případě vrácení senátory bude koalice pro přehlasování potřebovat nejméně 101 poslanců. 

Zaorálek: ODS ukazuje, jak to myslí s bojem proti korupci

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek pak kritizoval, že balíček podpořil i novopečený poslanec za ODS Roman Pekárek, nepravomocně odsouzený na šest let do vězení pro podezření z korupce. Pekárek nahradil Ivana Fuksu, jednoho z rebelů, který se vzdal poslaneckého mandátu. „Nemůže být nic symboličtějšího pro schválení daňového balíčku, než že byl schválen 101. hlasem pana Pekárka, který je nepravomocně odsouzen za korupci,“ komentoval to Zaorálek. Pekárka vyzval, aby se vzdal poslaneckého mandátu.

Podle Zaorálka koalice sice dnes uspěla, jde ale prý o Pyrrhovo vítězství. „Divím se vítěznému pohledu pana premiéra a pana ministra… Rychlé vyhrání z kapsy vyhání,“ uzavřel Zaorálek.

Video TK ČSSD: Sněmovnou prošel vládní daňový balíček
video

TK ČSSD: Sněmovnou prošel vládní daňový balíček

TK ČSSD: Sněmovnou prošel vládní daňový balíček

Brífink KSČM po schválení daňového balíčku

Interview ČT24