ODS bude s Pekárkem o jeho budoucnosti jednat v pátek

Praha - Občanští demokraté budou přesvědčovat svého nového poslance Romana Pekárka, který byl nepravomocně odsouzen za korupci, aby odešel z poslaneckého klubu strany, ze sněmovny a přinejmenším pozastavil své členství v ODS. Oznámil to premiér a šéf strany Petr Nečas. Večer se na tom v Kolíně shodla také oblastní rada občanských demokratů, která chce, aby své členství ve straně ukončil. Pokud neodejde, tak chce vyzvat výkonnou radu strany, aby jej vyloučila, požaduje také jeho odchod z poslaneckého klubu. Odchod Pekárka, kterého soud odsoudil za korupci na šest let, žádá i českobudějovická oblastní organizace strany. ODS bude s Pekárkem o jeho budoucnosti jednat v pátek, řekl v pořadu Rádia Impuls šéf poslaneckého klubu strany Zbyněk Stanjura.

Čerstvý poslanec ODS Roman Pekárek podle svého mínění nepoškozuje svou stranu ani koalici. Pekárek tak ve 20 minutách Radiožurnálu reagoval na výtky předsedy Nečase a dalších koaličních politiků. Podle nich je Pekárkova přítomnost ve sněmovně dlouhodobě neudržitelná.

Pekárek říká: „Abych si já dotáhl, nějakým způsobem prostě vyprecizoval názor, tak mi k tomu chybí hovory s důležitými lidmi, se kterými jsem ještě nemluvil. Já jsem odsouzen, to je pravda, já jsem odsouzen nepravomocně, to znamená, že to pro mě důvod není, dělat rozhodnutí toho typu.“

Chci být loajálním členem klubu ODS

Trochu jej prý ale udivuje, že Pekárek nevyužil institutu, který stanovy strany pro podobné případy mají, a nepozastavil si do vyřešení své kauzy členství. „My ho budeme přesvědčovat, aby to udělal, aby zrovna tak nepůsobil v poslaneckém klubu a vůbec ve sněmovně,“ uvedl šéf ODS. Poslanecký mandát by Nečas na Pekárkově místě podle svých slov nikdy nepřijal a ODS byla opačným rozhodnutím nového poslance zaskočena.

Šéf kolínské oblasti ODS Milan Cabrnoch oznámil, že byl Pekárek opakovaně vyzýván k odchodu nebo pozastavení členství ve straně už po vypuknutí jeho korupční kauzy. „On se proto nikdy nerozhodl. Do včerejška byl řadovým členem ODS, který nijak neovlivňoval chod ODS.“

Jednání oblastní rady se podle něj dnes zúčastnili ministři Martin Kuba a Petr Bendl, Pekárek na něm naopak nebyl. Podle Cabrnocha se Pekárkův korupční případ objevil až poté, co byl zvolen náhradníkem v parlamentních volbách. „Není žádná cesta, jak ho mandátu zbavit,“ poznamenal Cabrnoch.

Hlasování o Pekárkově vyloučení

Občanští demokraté se Pekárkovou situací budou zabývat pravděpodobně v pátek. „Zítra chci během dopoledního jednání Sněmovny svolat zasedání poslaneckého klubu a tam se tou otázkou budeme zabývat,“ řekl Impulsu Stanjura. „Můj postoj je poměrně jasný, já ho požádám, aby se vzdal poslaneckého mandátu, aby svým osobním příběhem nezatěžoval ODS a její poslanecký klub.“

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Pekárek může podle Stanjury pozastavit členství ve straně, dokud nebude jeho případ vyřešen. Mohl by také odejít z poslaneckého klubu ODS bez toho, aby členství pozastavil. Sněmovní frakce ODS může dát Pekárkovi několik dní na rozmyšlenou, případně rovnou hlasovat o jeho vyloučení. Podle nálady v klubu se dá očekávat, že jsou členové nakloněni hlasování a Pekárkově vyloučení z frakce, dodal Stanjura.

Pekárek oznámil, že se mandátu nechystá vzdát. Zpochybnil rozhodnutí soudu a chce se proti němu bránit. Odchod ze sněmovny neslíbil ani v případě, že soud jeho vinu potvrdí. Dodal, že chce být loajálním členem klubu ODS. Vládní koalici nováček, který do Parlamentu nastoupil místo jednoho z trojice vnitrostranických rebelů, ve středu při hlasování pomohl prosadit daňový balíček, se kterým spojila důvěru.

Nahoru musí jít důvěryhodní

Ke složení mandátu vyzvala Pekárka oblastní rada ODS v Českých Budějovicích. „Plně respektujeme presumpci neviny, ale očekáváme od pana Pekárka, že své jméno očistí mimo poslanecké lavice a nebude pro své očištění používat poslaneckou imunitu,“ vysvětlil postoj jihočeské organizace strany její předseda Tomáš Jirsa.

Předseda ODS Nečas na víkendovém kongresu občanských demokratů hovořil o tom, že ODS poškozuje mimo jiné to, že její značka je spojována s korupcí. Občanští demokraté s tím podle něj musí bojovat. „Nahoru musí jít důvěryhodní lidé a nedůvěryhodní musí jít na okraj. Je to jediná šance.“

Roman Pekárek je jedním z nových zákonodárců, kteří do sněmovny nastoupili ve středu. Nahradili tři nespokojené poslance ODS, kteří odmítali podpořit vládní daňový balíček a kteří nakonec rozpor mezi svým názorem a většinovým postojem strany vyřešili složením poslaneckého mandátu. Pekárek a další dva nováčci pak vládou prosazované zvýšení DPH podpořili, a pomohli tak kabinetu politicky přežít.


Odsouzení, souzení či vyšetřovaní poslanci

Odsouzení: Roman Pekárek, Vít Bárta a Jaroslav Škárka; vyšetřovaní, vydaní a obvinění: Vlasta Parkanová, Otto Chaloupka, David Rath; o koho se například zajímala nebo zajímá policie: Václav Baštýř, Miroslav Petráň a Stanislav Huml.