22 jmen nese v Jihlavě deska připomínající příslušníky RAF

Praha - Přestože výročí konce první světové války připadá na neděli, v Česku a na dalších místech si ho aktivní i bývalí vojáci připomínali už dnes. Vojenské jednotky při řadě vzpomínkových akcí vzdaly hold válečným veteránům. Jména 22 příslušníků britského Královského letectva (RAF) pocházejících z Jihlavy a okolí odkryli za zvuku letících stíhaček třeba na pamětní desce v jihlavském kostele Povýšení svatého Kříže. Vojáci sloužili v RAF jako piloti a členové posádek letadel. V zemi je podle některých odhadů kolem dvaceti tisíc lidí, kteří prošli některým z novodobých konfliktů. Žijí i stovky pamětníků bojů druhé světové války.

Vojenské posádky v celé zemi a s nimi i pamětníci a sami veteráni si připomínají ty, kteří s nimi už být nemohou. „Vzpomínám na moje spolubojovníky, kteří byli v zákopech u Dukly. Z Podkarpatské Rusi jsem pak měl kamarády Volyňáky v zákopech,“ řekl válečný veterán František Cvoliga. Do kostela v Jihlavě přišel zavzpomínat i veterán Imrich Gablech. Držitel nejvyššího českého ocenění Řádu Bílého lva řídil letce RAF a prošel i gulagem.

Československými perutěmi RAF prošlo 2500 mužů 

„Je správné, že konečně po tolika letech jsme si vzpomněli na hrdiny, příslušníky RAF z našeho regionu, kteří padli za naši svobodu. Ale stejně tak bychom se měli zachovat i k dalším dosud bezejmenným vojákům z Jihlavska, kteří sloužili u jiných zbraní,“ prohlásil jihlavský historik Zdeněk Jaroš. Pořízení pamětní desky iniciovala vysočinská krajská organizace Sdružení válečných veteránů ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem.

Imrich Gablech
Imrich Gablech

Armáda se musí o veterány z druhé světové války postarat ze zákona, který platí od roku 2002. Staří vojáci dostávají příplatky k důchodu a mají nárok na bezplatnou pečovatelskou službu. „To je asi to nejmenší, co jsme pro ně mohli udělat,“ uvedl náčelník generálního štábu Petr Pavel. V Česku je přes 1500 válečných veteránů, na Vysočině jich žije 50. „V každém okrese máme jednoho terénního pracovníka, který se o ně stará. To znamená, že je na telefonu, pakliže mají nějaké požadavky, tak na ně reagujeme. Pomáhame je vodit k doktorům, pomáháme jim se stravou, s proplácením léků,“ řekl ČT předseda Sdružení válečných veteránů ČR na Vysočině Jan Frenc.

Plukovník ve výslužbě a vojenský historik Petr Petružela:

„Tento den se slaví právě proto, že 11. 11. 1918 bylo ve francouzském Compiègne uzavřeno příměří mezi Německem a Francií. V podstatě tím skončila první světová válka…“


Den veteránů se v Česku slaví od roku 2001, až na vyjímky se ale mezi lidmi příliš neuchytil. Česká republika má přitom na co navazovat - od legionářů, bez kterých by nevzniklo samostatné Československo, po účastníky obou iráckých nebo afghánského konfliktu. „Někteří naši občané nedoceňují práci našich vojáků v současných zahraničních operacích a to je asi věc, která by se, myslím, měla zlepšit,“ vyjádřil se bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Reportáž Blanky Poulové

uvr, 9.11.2012

Reportáž Karla Rožánka

Rozhovor s Janem Frencem

Rozhovor s historikem a emeritním plukovníkem Petrem Petruželou

Rozhovor s veteránem Josefem Holcem

Celosvětová vzpomínka letos poprvé proběhla bez některého z účastníků první světové války. Poslední žijící totiž v únoru zemřel. Konflikt, který měl ukončit všechny války, tak definitivně přestal být vzpomínkou a stal se historií.