Gymnazistům v Třeboni vadí radní za KSČM, vyhlásili stávku

České Budějovice – Studenti třeboňského gymnázia vstoupili do stávkové pohotovosti. Chtějí dosáhnout odvolání Vítězslavy Baborové (KSČM) z postu krajské radní pro školství a kulturu. Pokud hejtman Jiří Zimola (ČSSD) nebude reagovat na jejich protestní prohlášení, chtějí na sobotu 17. listopadu svolat demonstraci na českobudějovické náměstí.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

V Jihočeském kraji uzavřela koalici vítězná ČSSD s druhou KSČM. Komunisté mají tři posty v krajské radě. Uvolněný post radní pro školství a kulturu získala učitelka strakonické základní školy Vítězslava Baborová. Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha nato sepsal petici, v níž se vyjadřuje proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Do dnešního dne ji podepsalo přes 4 000 lidí. Signatářům vadí, že se komunisté dosud nedistancovali od režimu, který panoval v letech 19481989. Žádají, aby resort školství, který se zasazuje o vzdělání a tím i o budoucnost národa, byl obsazen osobou, která není členem KSČM. 

„Do čtvrtka dáváme panu hejtmanovi čas, aby k naší výzvě obsadit post radního nekomunistickým zastupitelem zaujal stanovisko,“ řekl Českobudějovickému deníku šéf stávkového výboru Dominik Hořejší. "Pokud zůstane resort nadále obsazen kandidátem KSČM, jsme připraveni zorganizovat v sobotu odpoledne na budějovickém náměstí demonstraci," doplnil.

Třeboň podpoří i studenti z Tábora a zřejmě i Písku

Třeboňští gymnazisté rozesílají studentům ostatních škol žádost o podporu. Podle Hořejšího ji zatím mají jistou z gymnázia v Táboře a zřejmě i z Písku. „Sama paní Baborová argumentuje, abychom ji nechali předvést, co umí a co dokáže, a nekritizovali ji ještě před jejím nástupem (…) Žena, která pohrdá názory nás mladých na její stranu jen proto, že jsme dobu jejich vlády nezažili, neuznává víceletá gymnázia jako baštu vzdělání v naší společnosti a chystá se je nahrazovat učilišti,“ píše se mimo jiné v prohlášení s názvem Nedovolme komunistům návrat k moci!

Video Kontroverzní spolupráce s KSČM tématem Událostí, komentářů
video

Kontroverzní spolupráce s KSČM tématem Událostí, komentářů

Baborová totiž už dříve v reakci na protesty vůči její osobě prohlásila, že autorem petice „je pětatřicetiletý učitel, který před rokem 1989 byl příliš mladý na to, aby věděl, co se děje. Byla bych velmi nerada, aby zde byli mladí lidé zneužíváni k podobným akcím“, uvedla Baborová.

Podle českobudějovického Deníku ale petici podpořil i pětapadesátiletý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. „Špatně snáším atmosféru ve společnosti, která vedla až k letošnímu výsledku voleb. Velmi mě to mrzí, protože KSČM považuji za nedemokratickou stranu se zločineckou minulostí, a obávám se návratu této ideologie, pokud jí budeme dávat více prostoru v samosprávě,“ sdělil listu.

Hejtman Zimola označil požadavek studentů za ultimátum, nicméně připomněl, že krajskou radu zvolilo ustavující zastupitelstvo - a to jediné může radní odvolat, nikoliv hejtman. „Je jasně řečeno, že studenti nechtějí vyjednávat, oni nedávají čas k tomu, aby s nimi někdo jednal, aby slyšel jejich názor. Dávají ultimáta a vyhrožují,“ řekl Zimola. 

Rada Jihočeského kraje

  • hejtman: Jiří Zimola (ČSSD)
  • 1. náměstkyně (pro zdravotnictví a soc. věci): Ivana Stráská (ČSSD)
  • náměstek pro rozvoj a investice: Jaromír Slíva (ČSSD)
  • radní pro finance: Jaromír Novák (ČSSD)
  • radní pro dopravu: Antonín Krák (ČSSD)
  • radní pro životní prostředí: Václav Kučera (KSČM)
  • radní pro školství: Vítězslava Baborová (KSČM)
  • neuvolnění radní: Miroslav Joch, Václav Valhoda, Stanislav Mrvka (všichni ČSSD), Tomeš Vytiska (KSČM)