Půjdou archy zájemců o Hrad k soudu? Ta možnost tu je

Brno/Praha – Nejvyšší správní soud (NSS) nevyloučil přezkum podpisových archů těch prezidentských kandidátů, které z klání vyřadí ministerstvo vnitra. Musejí o to ale NSS přímo požádat. Podpisové archy slouží jako prostředek nominace do prezidentské volby, minimum je padesát tisíc podpisů. Ministerstvo vnitra správnost podpisů (resp. uvedených údajů) přezkoumává do 23. listopadu.

Ministerstvo vnitra neobjevilo žádné nedostatky na nominaci tří kandidátů, které navrhli poslanci nebo senátoři. Jsou jimi senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Dalších osm uchazečů, kteří dodali více než 50 000 podpisů na podporu své kandidatury, musí ale ještě vyčkat na výsledek ministerské kontroly správnosti údajů na peticích. Podle dosavadních informací odhalila kontrola chyby u osmi z jedenácti nejvážnějších kandidátů a chystá u nich i druhou prověrku.

Jak se kontrolují petiční archy?

Podpisové archyV rámci kontroly ministerstvo ve dvou kolech prověřuje na náhodně vybraných vzorcích 8 500 podpisů, zda údaje podepsaných souhlasí s informacemi z evidence obyvatel. Pokud zjistí chyby alespoň u tří procent z nich, tedy minimálně 255 signatářů, provede další kontrolu u stejně početného vzorku. Pokud by ministerstvo zjistilo chyby nad povolenou hranici v obou vzorcích, z celkového počtu podepsaných bude muset odečíst podíl, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích. Pokud by se tím celkový počet petentů snížil pod 50 000, kandidát by byl vyřazen.


Pokud by byl kandidát kvůli „seřezání“ chybových podpisů vyřazen, může se obrátit na soud. „Nejvyšší správní soud bude k případným stížnostem přistupovat individuálně podle povahy uplatněných námitek,“ uvedla mluvčí Sylva NSS Dostálová. Podle ní tedy není možné nyní „vyloučit, zda bude přezkoumávat úplnost a správnost údajů na petičních arších“. Dodala, že stížnostmi by se zabýval volební senát NSS a že cokoli dalšího je do ukončení registračního řízení předčasné uvádět.

Bobošíková zvažuje soud

Jako nejohroženější se v tuto chvíli jeví ti kandidáti, jejichž podpisové archy jen mírně převyšují hranici 50 000 podpisů. To se týká senátora a podnikatele Tomia Okamury, který zhruba 61 500 podpisů posbíral za necelý měsíc, někdejšího ministra Vladimíra Dlouhého se zhruba 60 000 podpisy a šéfky Suverenity Jany Bobošíkové s 55 000 podpisy. Právě Bobošíková by také případné vyřazení z prezidentské volby pravděpodobně napadla u soudu, podle serveru iDNES.cz totiž nedůvěřuje ani ministerským úředníkům, kteří podpisy kontrolují.

Není kontrola jako kontrola

Vedle petičních archů přezkoumává ministerstvo vnitra i samotné kandidátské listiny (de facto přihlášky k volbě). Chyby našlo u 12 ze 20 kandidátů, opraveny musejí být do 22. listopadu. Čtěte zde.