Lessy míří do Frýdku-Místku, povede zde bezpečnostní odbor

Frýdek-Místek - Bývalý policejní prezident Petr Lessy opouští Prahu a míří do Frýdku-Místku. Zde od 3. prosince povede odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality, který se nově stal součástí tamního magistrátu. Do funkce ho dnes jmenovala rada města složená z ČSSD, KDU-ČSL a nestraníků. Opoziční ODS vznik nového odboru překvapil, o jeho vzniku údajně nevěděla.

Pracovní náplní odboru, který Lessy povede, by mělo být navrhovat opatření k prevenci i potlačení kriminality ve městě, koordinovat spolupráci a rozvíjet komunikaci se složkami integrovaného záchranného systému. Zabývat se má také řešením nestandardních situací ve spojitosti s probíhajícím vyšetřováním na magistrátu. Policie totiž v minulosti obvinila několik zaměstnanců radnice z manipulace se zakázkami.

Lessy: Předložil jsem nejlepší projekt

Podle mluvčí magistrátu Jany Matějíkové vedoucí nového odboru vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásili celkem čtyři uchazeči. Výběrová komise nakonec doporučila radě města jmenovat vedoucím právě Lessyho. „Je to právník s mnohaletou zkušeností policejní práce, který se velmi dobře orientuje nejen v této oblasti, ale také v administrativě a současné legislativě, zejména v trestním zákoníku i řádu, ale také zákoně o obecní policii nebo požární ochraně,“ vysvětlila Matějíková.

Lessyho pracovní poměr bude na dobu neurčitou, a to se zkušební dobou šesti měsíců. „Předložil jsem projekt, který komisi zaujal nejvíce,“ řekl dnes Lessy. Nemá obavu z toho, že bude spojován s korupční kauzou. „Nemůžeme vše takto spojovat dohromady. Odbor bude mít na starost kompletní bezpečnostní situaci ve městě, prevenci i krizové řízení,“ podotkl Lessy.

Opozice o vzniku Lessyho odboru neměla vědět

Opoziční zastupitel z ODS Petr Konůpka zatím nechtěl vznik nového odboru ani obsazení vedoucí funkce příliš komentovat. „Je to zajímavá a překvapivá informace. Neměli jsme o tom nejmenší tušení. Myslím si, že o takových věcech by měli rozhodovat zastupitelé. Je to jakási libovůle rady města,“ uvedl Konůpka s tím, že opozice se k celé situaci vyjádří 3. prosince na zasedání zastupitelstva.

Nový odbor může mít podle Matějíkové až šest zaměstnanců, přičemž dva z nich přejdou z oddělení krizového řízení a požární ochrany, které bylo dosud součástí odboru vnitřních věcí. Třetím je jmenovaný vedoucí odboru a volná jsou ještě tři pracovní místa, která prozatím nebyla obsazena. „Vedoucí odboru bude pobírat, stejně jako všichni úředníci, takzvaný tabulkový plat,“ podotkla Matějíková.

Bývalý policejní prezident Lessy skončil ve funkci v srpnu po 19 měsících poté, kdy ho obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby.