Policie zasahuje v ostravské věznici, zadržela devět lidí

Heřmanice - Desítky vyšetřovatelů Generální inspekce bezpečnostních sborů zasahují v ostravské věznici v Heřmanicích. Při razii v rácmi akce CUPRUM zadrželi čtyři příslušníky vězeňské služby a pět civilistů. Inspekce  zasahuje ve věznici od pátku. Bližší informace sdělí po skončení akce, která bude probíhat zřejmě celý víkend. S informací jako první přišel server Novinky.cz.

„Mohu pouze potvrdit, že se jedná o akci Generální inspekce bezpečnostních sborů. Běží od pátečních odpoledních hodin a probíhá v úzké spolupráci s vedením věznice v Heřmanicích,“ řekla České televizi mluvčí GIBS Radka Sandorová. Do současné doby byli podle mluvčí zadrženi čtyři příslušníci vězeňské služby a dalších pět osob. Několik desítek pracovníků inspekce pokračuje na dalších úkonech trestního řízení. Zadržené civilní osoby údajně nepatří k zaměstnancům věznice.

Představitelé Vězeňské služby zatím nechtěli situaci komentovat.

Podle serveru Novinky.cz souvisí trestná činnost zadržených osob zřejmě s areálem v blízkosti věznice. Hned několik firem, které zde sídlí, těží ze starých spotřebičů a různých jiných zbytků drahé kovy, mezi nimi i měď. Do areálu chodí pod dohledem bachařů pracovat také někteří vězni. Je proto možné, že inspekce zadržela právě tyto dozorce.

Video Vstup Ivy Bartoňové
video

Vstup Ivy Bartoňové

Dnes zadržení pracovníci ostravské věznici nejsou jedinými příslušníky Vězeňské služby, které prověřuje policejní inspekce. Asi zatím nejvážnějším případem tohoto roku bylo v červnu zahájení stíhání ředitele věznice v Kynšperku nad Ohří. Ten je podezřelý z vydírání. 

Dva příslušníci Vězeňské služby zase byli zadrženi v rámci kauzy vazebně stíhaného Davida Ratha. Jeden z nich prý prodal médiím vězeňské fotografie poslance a druhý podle inspekce neoprávněně získal z informačního systému údaje lidí z Rathovy kauzy. 

Z braní úplatků pak obvinila GIBS jednoho dozorce z věznice Vinařice a dva vychovatele věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou. Za peníze prý nabízeli vězňům výhody nebo mobilní telefony. Dva pracovníci pražské pankrácké vazební věznice byli zase obviněni z ublížení na zdraví a výtržnictví, protože se údajně poprali v baru. Další příslušník Vězeňské služby údajně měnil kódy aut s pochybným původem, byl obviněn z legalizace výnosů z trestné činnosti.