Ministr spravedlnosti podal stížnost ve prospěch exministra Kocourka

Praha - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal v případu stíhaného stranického kolegy a bývalého ministra průmyslu Martina Kocourka stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Prý shledal vážná procesní pochybení policie a žalobců, uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka. Policie Kocourka i jeho matku viní z poškozování věřitele kvůli 16 milionům, které měl Kocourek při rozvodu zatajit manželce.

Blažek se tak podle mluvčího rozhodl na základě návrhu Krajského státního zastupitelství v Praze, které mu podání stížnosti navrhlo, protože při kontrole objevilo v postupu policie a Okresního státního zastupitelství Praha-západ vážná procesní pochybení.   

Policisté totiž podle Blažka nezískali souhlas se stíháním exministra a jeho matky Jindřišky od Kocourkovy bývalé manželky, který podle zákona potřebují. Okresním žalobcům, kteří dali ke stíhání v podstatě pokyn, pak vytýká, že sami rozhodovali o stížnostech proti obvinění, ačkoli měli v souladu se zákonem rozhodnutí přenechat nadřízeným státním zástupcům.   

Policisté přitom už dvakrát navrhovali trestní stíhání zastavit právě z toho důvodu, že nezískali souhlas se stíháním od exmanželky. Žalobce jim ale případ pokaždé vrátil, naposledy zhruba před týdnem. 

O Kocourka se zajímají také detektivové z protikorupční policie, stále ale zatím vyhodnocují podklady. Policie vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz. Kocourek však vždy jakoukoli vinu odmítal. 

Případ stál Kocourka místo v Nečasově vládě

Kauzu, která vyvrcholila jeho odchodem z vlády, zahájila loni v listopadu zpráva o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments (KI). O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Objevily se proto spekulace o původu peněz. 

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je svěřil do správy KI.