Prezident se před dnešní schůzkou s Nečasem pozastavil nad počtem odchodů z jeho vlády. „Pan premiér mi asi nese jednu z mnoha demisí, nebo snad propuštění z vlády?“ poznamenal, když vítal Nečase na Hradě. Premiér v žertu odvětil, že přinesl demisi. „Nikoliv tedy moji, ale jednoho z členů vlády,“ řekl.
LIDEM oficiálně zdůvodnili výzvu k odchodu svého ministra Dobeše přetrvávajícími problémy s centrálním registrem vozidel. Na jeho místo Peake vzápětí navrhla svého spolupracovníka z úřadu vlády Roberta Vacka. Tato nominace však zkrachovala na jasném nesouhlasu předsedy vlády, Nečas a Peake si pak přes média vyměnili několik ostřejších vět. Věc se nakonec zřejmě vyřeší jednáním, vedení LIDEM a ODS se setkala v úterý a obě strany se dohodly, že Dobešova nástupce vyberou v „první prosincové dekádě“.
Ve středu pak oznámil svůj odchod z vlády ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), kterého Klaus na Hradě přijal dnes ráno. Někdejší místopředseda ODS oficiálně oznámil konec kvůli ztrátě podpory voličů, která vyšla najevo při jeho říjnové prohře v senátních volbách.

Reportáž Štěpánky Martanové
V souvislosti s uvolněním dvou vládních křesel se v médiích i v politických kuloárech začaly rojit spekulace o tom, že by si ODS a LIDEM „prohodily“ právo nominovat ministry dopravy a obrany. Na obranu by tak v této úvaze zamířila vicepremiérka a šéfka LIDEM Peake a ministerstvo dopravy by údajně mohl obsadit kandidát ODS. Peake ani Nečas podobné úvahy zatím přímo nevyvrátili, chybí ale také jejich relevantní potvrzení. Ani odchod Dobeše a Vondry nemusí být v nynější vlně vládních výměn poslední.
Kteří ministři Nečasovy vlády padli?
- Pavel Drobil (ODS): Ministerstvo životního prostředí opustil v prosinci 2010 kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Vystřídal ho Tomáš Chalupa.
- Vít Bárta (VV): Ministerstvo dopravy opustil v dubnu 2011 kvůli úplatkářské aféře Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Vystřídal ho Radek Šmerda.
- Radek John (VV): Ministerstvo vnitra opustil v dubnu 2011, podle Nečase funkci nezvládal. Vystřídal ho někdejší šéf ÚOOZ nominovaný za ODS Jan Kubice. John se stal vicepremiérem pro boj proti korupci, záhy ale rezignoval i na tuto funkci; nahradila ho Karolína Peake.
- Radek Šmerda: Ministerstvo dopravy opustil v červenci 2011, vystřídal ho Pavel Dobeš (LIDEM).
- Ivan Fuksa (ODS): Ministerstvo zemědělství opustil v říjnu 2011, Nečas ho odvolal kvůli dlouhodobé nespokojenosti s jeho prací. Nahradil ho Petr Bendl.
- Martin Kocourek (ODS): Ministerstvo průmyslu a obchodu opustil v listopadu 2011 kvůli nejasným milionovým transakcím na účtu své matky, které vysvětlil potřebou „odklonit“ majetek v době rozvodu. Nahradil ho Martin Kuba.
- Jiří Besser (TOP 09): Ministerstvo kultury opustil v prosinci 2011 poté, co vyšlo najevo, že v majetkovém přiznání neuvedl byt na Floridě. Nahradila ho Alena Hanáková, i o jejím konci se ale mocně diskutuje.
- Josef Dobeš (VV): Ministerstvo školství opustil v březnu 2012. K rezignaci se rozhodl poté, co na vládě hlasoval proti návrhu, že musí v rozpočtu ušetřit 2,5 miliardy korun. Na jeho místo nastoupil prorektor brněnské Masarykovy univerzity Petr Fiala (nestraník).
- Jiří Pospíšil (ODS): Ministerstvo spravedlnosti opustil v červnu 2012, Nečas jeho odchod odůvodnil tím, že nezvládal hospodaření resortu. Pospíšilovým nástupcem se stal místopředseda ODS Pavel Blažek.
- Jaromír Drábek (TOP 09): Ministerstvo práce a sociálních věcí opustil v říjnu 2012 kvůli vazebnímu stíhání svého náměstka Vladimíra Šišky. Novou šéfkou resortu se stala Ludmila Müllerová.
- Pavel Dobeš (LIDEM): Ministerstvo dopravy opustí k 3. prosinci, důvodem pro jeho konec byl vadný registr vozidel.