Peake: Pokud bychom dostali obranu, byla bych kandidátem

Praha - Liberální demokraté (LIDEM) podle šéfky strany Karolíny Peake chtějí jednat o alternativě výměny ministerstev v případě, že bude existovat postupná shoda na sloučení ministerstev dopravy a obchodu a průmyslu. „Pokud bychom místo dopravy dostali obranu, byla bych kandidátem na tento (ministerský) post já,“ zdůraznila Peake. Premiér Petr Nečas (ODS) dodal, že pokud strana LIDEM převezme ministerstvo obrany, je jen „logickým krokem“, aby se kandidátem na ministerský post stala právě předsedkyně strany. Prezident Václav Klaus z Maďarska informoval, že návrhy na řešení situace ve vládě vezme v potaz, až ho s nimi seznámí předseda vlády.

„Panu premiérovi jsem sdělila, že chceme jednat o alternativě výměny ministerstev v případě, že bude zároveň shoda na postupném sloučení ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu, které spadá pod ODS. Pokud bychom místo ministerstva dopravy dostali obranu, pak bych byla kandidátem na tento post za LIDEM já. Konečné slovo má premiér,“ uvedla Peake.

Ten s vytvořením nového ministerstva souhlasí. „Pokud se definitivně dohodneme, což já preferuji, na tom, aby bylo vytvořeno jedno ministerstvo, což samozřejmě bude proces, který bude vyžadovat delší dobu, tak to, že by strana LIDEM převzala zodpovědnost za ministerstvo obrany, je logický krok včetně nominace předsedkyně této strany na tuto pozici. Ale vše je teprve v jednání,“ dodal premiér Petr Nečas.

Rýsuje se silné ministerstvo hospodářství

Petra Nečase (ODS) podle svých slov těší, že se návrh na vytvoření silného ministerstva hospodářství ujal. V jeho čele by pravděpodobně stanul dosavadní ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). To, že LIDEM získá obranu, je podle Peake „nejpravděpodobnější možnost“.

Slučování úřadů bylo také jednou z priorit liberálních demokratů. „Diskutovali jsme o tom už za vlády Mirka Topolánka,“ vysvětlil místopředseda ODS Jiří Pospíšil. „Tento plán zde leží již několik let a je dobré na něm ukázat, že tato vláda umí snižovat náklady na veřejnou správu, snižovat počty úředníků, a mít tak relativně malý a levný stát.“

David Onderka, ředitel české pobočky Transparency International

„Spojování ministerstev automaticky nevede k jednoznačným úsporám. Ořezávat ministerstvo dopravy je velmi problematické. (…) Vidím transformaci ŘSD na akciovou společnost jako obrovské korupční riziko a myslím, že tímto směrem by se rozhodně nemělo jít.“


Nečas také zdůraznil, že se jednání mezi koaličními partnery nese v klidné atmosféře. Věří proto, že se brzy dosáhne dohody. O obsazení vládních křesel chce mít Nečas jasno do 10. prosince, zopakoval. Sloučení ministerstev je podle Nečase dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje změnu řady zákonů. „Přesahuje horizont jednoho roku,“ uvedl.

Agenda ministerstva dopravy se bude krátit

„Musíme se definitivně dohodnout na tom, že ke slučování skutečně dojde,“ dodala Peake. Poté bude nutné zúžit agendu ministerstva dopravy. „Je tady nasnadně transformace Ředitelství silnic a dálnic na akciovou společnost. Obecně ministerstvo dopravy by se mělo transformovat na úřad, který bude zodpovědný za regulaci, legislativu a dohled nad oblastí dopravy. Ale jsou tady agendy, které skutečně potřeba nejsou,“ podotkla. Po tomto zmenšení by mohl být úřad sloučen s jiným ministerstvem.

Sloučení ministerstev je součástí úsporného balíčku, který vládě předložila Karolína Peake. Zúžením agend by měl státu ušetřit 16 miliard. Kabinet ho posoudí v nejbližší době. Změny v Nečasově kabientu jsou aktuální poté, co na začátku prosince odešel z vlády ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM). Rezignaci k 7. prosinci oznámil rovněž ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Dobeše k odchodu vyzvala kvůli problémům s registrem vozidlem mateřská strana, Vondra se rozhodl sám kvůli tomu, že po prohraných senátních volbách necítí podporu voličů.

Opozici se slučování nelíbí

Vládní záměr se nelíbí sociálním demokratům. Podle nich nic neušetří a navíc poukazují na to, že by sloučené ministerstvo připadlo na další vládu. „Mluvit o slučování tak, že se to nechá těm co přijdou po posledních volbách to mě připadá populistické a nesolidní,“ uvedl Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle opozice jde o kupčení s resorty bez ohledu na odbornost kandidátky.

„Pokud chtěla vláda přistoupit k redukci centrálních úřadů státu, tak to měla udělat na začátkuvolebního období, aby se také musela vypořádávat s důsledky tohoto kroku, který podnikne,“ prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud už se vláda rozhodla, že bude slučovat ministerstva těsně před volbami, měla by podle něj tuto věc konzultovat s opozicí. V tuto chvíli totiž hrozí, že možné následné problémy vzniklé sloučením ministerstev bude řešit právě sociální demokracie – pokud vyhraje sněmovní volby. 

„Pokud by došlo k nějakým kolapsům, na vládu, která odejde, se zapomene a požáry bude hasit vláda vzešlá těsně z voleb. Pokládám to za neférové, experimentování a hazardování s fungování české státní správy,“ varoval poslanec ČSSD Jan Hamáček.

Video V čele obrany by mohla stát Peake
video

V čele obrany by mohla stát Peake

V čele obrany by mohla stát Peake

5.12.2012 - 16:00

Reportáž Vladimíra Keblúška

Události, komentáře o ministerské rošádě

Telefonát Karolíny Peake

TK sociální demokracie ke slučování ministerstev