Sněmovní výbor vyzývá vládu: Odmítněte ženské kvóty

Praha - Evropský výbor Poslanecké sněmovny vyzval Nečasovu vládu, aby se v Evropské unii postavila proti směrnici o kvótách pro ženy ve vedení firem. Podle stanoviska výboru o nich může rozhodnout jedině Česká republika (a nikoli EU), potažmo její vláda, která nechce ženy do vedení podniků prosazovat procentuálně, ale sankčními kroky proti těm zaměstnavatelům, kteří budou rovnost přístupu porušovat.

„Výbor přijal usnesení, ve kterém podporuje pozici vlády České republiky, to znamená nepřijetí tohoto návrhu pro firmy, které jsou obchodované na burze,“ informovala členka výboru za TOP 09 Anna Putnová.

Vláda chce podle Putnové sledovat jiné kroky, které pracovní zrovnoprávnění umožní. „Nástrojů je několik. V rovině zaměstnanosti jsou to motivační prvky, které umožňují, aby měly ženy možnost využívat flexibilní časovou dobu, možnost, aby mohly pracovat z domova, když se starají o děti, aby měly dostatek institucí, které se o děti postarají,“ říká Putnová. V druhé rovině potom chce kabinet umožnit efektivněji sankcionovat ty podniky, „budou porušovat rovnost přístupu, firmy, které budou prosazovat protekcionismus a klientelismus.“

Video Rozhovor s Annou Putnovou
video

Rozhovor s Annou Putnovou

Směrnice se vztahuje na firmy s víc než 250 zaměstnanci a obratem přes 50 milionů eur, které obchodují na burze. V těch soukromých by v dozorčích radách mělo do roku 2020 být 40 procent žen, ve státních do roku 2018. Pravidla platí i pro členy správních rad bez výkonných pravomocí. Návrh EK schválila v polovině listopadu. Uvedla, že ženy tvoří tři pětiny absolventů vysokých škol, ve vedení firem v EU je jich ale jen 13,7 procenta. Předloha vyvolala spory mezi státy.