Zemřel Karel Vaš - „charismatický“ komunistický zločinec

Praha – Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš je po smrti. Bylo mu 96 let. Skonal v domově důchodců na pražském Chodově. Informaci přinesl server iDNES.cz. Vaš byl souzen za podíl na justiční vraždě generála Heliodora Píky, ale podle verdiktu byl případ už promlčen.

Karel Vaš se narodil 20. března 1916 v Podkarpatské Rusi. V 17 letech vstoupil do KSČ. Po roce 1948 se stal prokurátorem a vyšetřujícím soudcem.

Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se jako prokurátor Vrchní vojenské prokuratury v Praze a pak jako vyšetřující soudce pražského státního soudu významně podílel na nezákonném odsouzení generála Píky k trestu smrti v roce 1949. Proces s významným představitelem zahraničního československého protinacistického odboje byl vykonstruovaný. Vaš podle vyšetřovatele například zařadil do Píkova spisu falešný dokument o tom, že generál pracoval pro britskou zpravodajskou službu.

Vaš svou vinu popíral, stíhání před lety v knize označil za perzekuci. Podle něj si Píka zasloužil trest za vojenskou zradu. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal loni v této kauze stížnost k Nejvyššímu soudu, ten ji ale zamítl jako nepřípustnou. „V jeho případě nešlo o to, jestli byl přesvědčen o vině nebo nevině odsouzených, pro něho bylo důležité, že to byl stranický úkol, kterému podřídil vše,“ komentoval Vašovo působení pro ČT24 historik Petr Blažek.

Historik Pavel Paleček v rozhovoru pro lidovky.cz:

„Karel Vaš byl charismatický člověk se třemi doktoráty, který z vás dokázal udělat blbce (nebo vlastizrádce a špiona) za pět minut. (…) Nebyl žádná mlátička z kriminálu, ačkoliv sám mučil vězně, ale byl také velmi nezdařilým intelektuálem - měl se na Karlově univerzitě habilitovat. (…) Dokázal zcela nehumánní příšernost udělat voňavou a krásnou. (…) S Karlem Vašem neodchází poslední komunistický zločinec. Jistě jich ještě mnoho žije a žel o nich média referují, až když zemřou. Fakt ale je, že Vaš byl jednou z nejvýraznějších postav, která symbolizuje děsivé dějiny naší země od jejího vzniku až po dnešek.“ 


Trest smrti navrhoval Vaš také v mnoha dalších kauzách. Političtí vězni mu přezdívali „soudce kat“. Celkem totiž nechal oběsit asi 20 lidí. Později se paradoxně sám stal obětí komunistické justice. Kvůli údajné velezradě strávil čtyři roky ve vězení. Podle historika Blažka to Vaš chápal jako zkoušku komunisty, kterou musí vydržet. „Byl hrdý na to, že v té zkoušce obstál,“ uvedl Blažek s tím, že v roce 1956 Vaše rehabilitovali. Poté pracoval jako úředník a novinář.

Po roce 1989 nebyl za své zločiny nikdy pravomocně odsouzený. „Je to samozřejmě ostudou polistopadového režimu a zůstane to takovým nevyřčeným bílým místem,“ poznamenal Blažek. „Je mi líto, že ho nedostihla lidská spravedlnost, a to neodpustím našim soudům,“ dodala předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. 

Historik Pavel Paleček připravuje o Karlu Vašovi už několik let dokument. Film s názvem Utrpení soudce Karla Vaše bude mít premiéru příští rok v únoru.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Reportáž Karla Rožánka

ud, 10.12.2012

Rozhovor s Petrem Blažkem