Soud prodloužil vazbu pro tři hlavní aktéry metanolové kauzy

Zlín - Okresní soud ve Zlíně dnes sérií neveřejných jednání prodloužil vazbu pro tři hlavní aktéry metanolové kauzy. Vazebně stíhaní jsou i nadále pravděpodobní míchači jedovaté směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela, stejně jako její distributor Jiří Vacula. Soud tak vyhověl návrhu dozorujícího státního zástupce a tři obviněné ve vazbě ponechal. Zlínští státní zástupci také zvažují první obžaloby, které se budou týkat hlavně lidí na nižších stupních pyramidy.

„Existují vazební důvody, důvody vazby útěkové,“ uvedl k prodloužení vazby dozorující státní zástupce Jiří Zemek. „Rozhodnutí o dalším ponechání ve vazbě dosud nejsou pravomocná, protože obvinění podali stížnost, a teď bude záviset na nadřízeném soudu, jak o opravném prostředku rozhodne.“

Sedmatřicetiletý Tomáš Křepela je jedním ze dvou hlavních obviněných v metanolové kauze – spolu s Rudolfem Fianem. Křepela byl majitelem firmy Carlogic z Řitky u Prahy, pracoval ale i ve společnosti Morávia-Chem. Podle policie toxický alkohol míchal v opavském skladu firmy FROS ZPS a odtud ho měl expedovat dál k distributorovi. Metylalkohol firma Carlogic legálně koupila od dovozce ze zahraničí s tím, že látka skončí ve směsích do ostřikovačů. Místo toho ale část metanolu končila u konzumentů lihovin. Křepela se údajně detektivům přiznal a podle státního zástupce také spolupracuje na vyšetřování.

Policii se daří rozkrývat „lihovou mafii“

Velký úspěch si kriminalisté připsali na konci října, kdy provedli masivní zátah, při kterém zadrželi mimo jiné podnikatele Radka Březinu a hledaného jednatele společnosti Verdana Roberta Sedlaříka. Kromě osob odhalili policisté i tisíce litrů nelegálního lihu. Během pečlivě připravené akce se téměř tři stovky detektivů, vyšetřovatelů a techniků Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu v jeden okamžik daly do práce na 22 místech na Moravě i v Čechách. V poutech skončilo celkem 8 lidí, 4 z nich soud později poslal do vazby. 

Soudní líčení
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

V kauze metanol by brzy měly padnout první obžaloby

Státní zástupce podá žaloby na zhruba 15 lidí. „Často jsme v kontaktu s poškozenými a s pozůstalými po zemřelých. Jak vůči nim, tak i vůči obviněným na nižším stupni sítě by bylo nefér, kdyby se čekalo na podání hlavní obžaloby,“ řekl dozorující státní zástupce Roman Kafka.  

Policie a státní zástupce se už také dohodli na termínu, do kterého budou do společné obžaloby přijímat další poškozené. Tím je poslední den letošního roku. Další případy se pak už budou řešit samostatně. „Věříme ale, že po Novém roce už další poškození přibývat nebudou,“ dodal Kafka.

Tento termín určili po zkušenostech ze zahraničí. Chtějí tak zabránit tomu, aby se trestní řízení protahovalo a s ním i vazební stíhání některých podezřelých. „Není možné, aby trestní řízení běželo ještě mnoho let a rozšiřovalo se o další poškozené, kteří se ještě mohou objevovat. Proto jsme chtě nechtě museli stanovit termín, po kterém bude společné řízení uzavřeno. Ten termín jsme po dlouhé debatě na úrovni státního zastupitelství a policie stanovili k 31. prosinci tohoto roku,“ vysvětlil.

Na jižní Moravě se objevila další vlna otrav 

Zatím poslední oběť si jedovatý alkohol na jižní Moravě vyžádal 25. listopadu. Muže středního věku přijala brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny v kritickém stavu o tři dny dříve spolu s dalším pacientem. Jeden z mužů otravu přežil, druhému už lékaři nedokázali pomoci. Pětapadesátiletý Brňan se stal 37. obětí metanolu v České republice. 

Nové případy otrav metanolem se v Jihomoravském kraji začaly znovu objevovat zhruba po měsíci. Podle policie je na trhu stále zhruba pět tisíc litrů pančovaného alkoholu s metanolem, které se nepodařilo dopátrat a stáhnout. Na začátku adventu proto hygienici i policisté varují před nákupem a konzumací lihovin neznámého původu.

Metanolová aféra vypukla v Česku na začátku září. Vyžádala si 38 mrtvých a další desítky lidí, kteří měli po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy. Policisté v této souvislosti obvinili sedm desítek lidí. Pět z nich bylo obviněno z úmyslného obecného ohrožení a mohou dostat u soudu až doživotí. Řada dalších je obviněna z úmyslného ohrožování závadnými potravinami.


Video Reportáž o metanolové aféře
video

Reportáž o metanolové aféře

Reportáž o metanolové aféře

OU - 10.12.12

Telefonát Josefa Kvasničky

V kauze Metyl padnou první žaloby