Hamáček: Místo kobercového náletu odpálila Peake atomovou bombu

Praha - Personální změny, které provedla nová ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) po jediném dni ve funkci, sociální demokraty šokovaly. Peake při nástupu na ministerstvo řekla, že není nakloněna velkým personálním změnám provázejícím výměny ministrů. Po nástupu do funkce ale odvolala hned tři lidi. „Rozhodnutí paní ministryně mě šokovalo. Mluvila o tom, že nebude dělat žádný kobercový nálet, ale dnes na ministerstvu odpálila takovou atomovou bombu,“ reagoval stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček. Údiv neskrývá ani prezident Václav Klaus. Premiér Petr Nečas (ODS) ze summitu EU v Bruselu vzkázal, že bude od ministryně požadovat vysvětlení.

Ve funkci skončil první náměstek Vlastimil Picek. Bývalý náčelník generálního štábu vedl tým, který se Švédskem vyjednával podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen. Odvoláni byli také šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a poradce František Šulc. Krok Peake vysvětlila mimo jiné tím, že chce nad ministerstvem obrany civilní kontrolu. „Jako ministryně obrany mám plné právo vybrat si své spolupracovníky,“ reagovala na výtky. Změny ve vedení ministerstva prý činí průhledně a bez zákulisních dohod: „Věřím, že mé kroky v čele resortu obrany nakonec přesvědčí pana prezidenta, že jeho skepse není na místě… O podvodu bych rozhodně nemluvila, neměla jsem s panem prezidentem žádnou dohodu o personálních obsazeních na ministerstvu obrany.“

Hamáček: Bylo to ukvapené rozhodnutí

Hamáček na brífinku strany uvedl, že od Peake ještě neslyšel žádný názor na to, kam se má armáda do budoucna ubírat. Neví proto, proč personální změny udělala. Se zcivilněním vedení obrany v ideálním případě souhlasí: „Já jsem také nebyl úplně nadšen tím, že do pozice náměstka ministra Vondry byl jmenován člověk, který těsně předtím skončil jako náčelník generálního štábu. Už tehdy to ale ukazovalo na to, že vláda prostě nemá odborníky, které by byla schopna instalovat do takto exponovaných pozic.“ To, že Peake není schopná říci, kdo Picka nahradí, podle něj znamená, že také sama jméno neví. „S řízením resortu nemá žádné zkušenosti, do Švédska teď pojede vyjednávat ona? Myslím, že to rozhodnutí bylo ukvapené,“ dodal.

Václav Klaus: „Rozhodnutím jsem nesmírně překvapen. Měl jsem mnoho otazníků nad jmenováním paní Peake, ale byl jsem předsedou vlády ubezpečen, že bude zajištěna kontinuita fungování ministerstva a že tuto kontinuitu bude zajišťovat první náměstek ministra Vlastimil Picek. Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní.“ zdroj: Novinky.cz

Petr Nečas: „Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku, který nechápu a nerozumím mu, vedly.“

Exministryně obrany Vlasta Parkanová se ale za Peake postavila: „Chtěla bych podpořit dnešní rozhodnutí Karolíny Peake. Směřují k návratu k civilnímu řízení resortu obrany, které se za exministra Vondry nějak vytratilo.“ Ministryně se částečně zastal i zbrojní analytik Jaroslav Štefec, podle kterého je funkce šéfa sekce vyzbrojování a prvního náměstka také civilní. „Dá se předpokládat, že tam budou osoby, které nemají přímou vazbu na stávající vojenské struktury resortu,“ řekl ve Studiu ČT24. Picek byl ale podle něj člověk na svém místě: „Pozice náčelníka generálního štábu není jednoduchá, je na rozhraní armády a politiky.“ I podle Nečase je Picek velmi kvalitní odborník. „Z tohoto pohledu tento krok paní ministryně příliš pochopitelně nevypadá,“ uvedl předseda vlády. 

Předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) se Peake zastal. Ministryně má podle něj právo vybrat si spolupracovníky v čele resortu. Picek udělal pro armádu velké množství práce a zaslouží si nadále zastupovat Česko například v diplomacii, podotkl. Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ale přivítala odvolání Bulanta. Vyzbrojovací úřad podle ní neprospíval ani armádě, ani českým zbrojním firmám. „Úřad pod vedením generála Bulanta v některých případech rezignoval na svou činnost,“ uvedl prezident asociace Jiří Hynek.