Čeští lékaři patří v transplantacích ke světové špičce

Praha - V transplantacích patří Češi ke světové špičce, dokazují to i úspěchy z letošního roku. Lékařům se třeba podařilo zachránit osmiletého Daniela, který se polil ředidlem a popálil se na devadesáti procentech těla. Podařila se jim i transplantace jater dosud nejmenšímu dítěti, Renému bylo v době operace jen pět měsíců a vážil jen něco málo přes pět kilo. Kromě toho se českým lékařům letos podařila dvoustá transplantace plic, která je jedna z nejnáročnějších vůbec.

Jeden z nejsilnějších příběhů prožila rodina osmiletého Daniela Kissela z Chocně. Na jaře se polil ředidlem a popálil na devadesáti procentech těla. Je jedním z mála dětí, kterým se podařilo tak závažná zranění přežít. „Čekali jsme hodně dlouho, ale konečně se nám to splnilo,“ raduje se bratr Daniela Patrik Kissel. Že malý Daniel tak važné poranění přežil, je podle lékařů zázrak. Přes čtyři měsíce byl v kritickém stavu, absolvoval desítky zákroků, při kterých mu doktoři postupně nahrazovali každý milimetr spálené kůže.

Roční Aničce transplantovali lékaři část jater od vlastního otce

V pražském IKEMu zase lékaři úspěšně vyměnili játra dosud nejmenšímu dítěti. Pětiměsíční René vážil v době operace jen 5,5 kilogramů. Po sedmi měsících čekání na náhradní orgán se zase v IKEMu lékaři rozhodli pro speciální řešení. Teprve roční Aničce dal část svých jater pět dnů před Vánoci její vlastní otec.

Aničce už po pár týdnech života selhala játra a její stav se pořád zhoršoval. Po mnoha vyšetřeních lékaři rodině navrhli alternativní řešení. „Rozhodli jsme se pro neobvyklý výkon, transplantaci části jater od jejího otce,“ potvrdil přednosta Kliniky transplantační chirurgie v IKEMu Jiří Froněk. Podobných operací bylo v republice zatím jenom pár, lékaři ji ale zvládli bez obtíží.

Roční Anička
Roční Anička

Svůj happy end prožil i Petr Grégr. Po infarktu se mu zastavilo srdce. Záchranáři a poté lékaři v Motole ho oživovali rekordních 90 minut, během kterých byl ve stavu klinické smrti. A výjimečný byl i příběh Jakuba Halíka. Jako první na světe žil po operaci se speciálními pumpami místo srdce. Přes veškerou péči lékařů ale po půl roce zemřel.

Čeští lékaři odtransplantovali už dvě stovky plic

Letos se také českým lékařům povedla dvoustá transplantace plic. Tato operace je přitom jedna z nejnáročnějších vůbec. „Zpočátku jsme prováděli tak kolem deseti transplantací plic ročně a v posledních 4,5 letech jich provádíme tak kolem dvaceti,“ potvrdil přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke.

Video Čeští lékaři úspěšně transplantují
video

Čeští lékaři úspěšně transplantují