V Česku znovu padaly teplotní rekordy, z hor slézá sníh

Praha - V České republice dnes opět padaly teplotní rekordy. Naměřilo je 32 stanic, hlavně v jižních a západních Čechách. Absolutní rekord z 25. prosince 1983, kdy bylo v Kocelovicích na Strakonicku naměřeno 16,4 stupně, ale nepadl. Teplé počasí bude trvat ještě ve středu a ve čtvrtek. Poté se přechodně na dva dny ochladí k nule a na konci týdne by se opět mělo oteplit asi na pět stupňů Celsia. Teplý ráz počasí by měl pokračovat i na přelomu roku.

Nejtepleji bylo ve Vlkonicích na Klatovsku, kde se rtuť vyšplhala na 14,6 stupně Celsia. Přes 14 stupňů Celsia se dnes teplota přehoupla i v Hejnicích. Teplotní rekord padl například také v Železné Rudě, kde bylo 13,1 stupně, nebo v Příbrami, kde naměřili 11,7 stupně Celsia.

Mnoho Čechů využilo vánočního volna a vyrazilo na lyže. I když je na horách kvůli vysokým teplotám přírodního sněhu málo, sjezdovky jsou díky zasněžování připravené. Podle provozovatelů skiareálů ale špatné počasí zatím silvestrovský týden neohrožuje, už během čtvrtka očekávají na horách znovu sněžení. Šumava naproti tomu zažívá jedny z nejteplejších Vánoc, v nižších polohách dnes vládlo počasí, které je tady typické až pro začátek dubna. Většina sjezdovek je sice v provozu, obleva ale zničila některé tratě pro běžkaře. Jiné jsou zase pokryté vrstvou ledu; horská služba proto radí opatrnost.

Video Vstup Pavla Karase a reportáž Moniky Bezuchové a Zdeňka Mlnaříka
video

Vstup Pavla Karase a reportáž Moniky Bezuchové a Zdeňka Mlnaříka

Také na Štědrý den padlo ve středních, západních a jižních Čechách 33 teplotních rekordů, nejvyšší naměřené hodnoty byly překračovány o jeden až pět stupňů Celsia. Ve východní polovině našeho území se pro změnu ojediněle vyskytoval i celodenní mráz, a tak rozdíl v teplotách byl na našem území až 14stupňový.

Podobné teplo měli na Štědrý den i jinde v Evropě, u pobřeží Pyrenejského poloostrova se teplota dokonce dostala slabě nad 20 stupňů, na jihozápadě Francie a jihu Německa se odpolední teploty pohybovaly mezi 15 a 20 stupni. Směrem na východ teploty klesají a například v evropské části Ruska byly teploty 24. prosince i pod minus 20 stupni. Vlna mrazivého počasí, která sužuje Rusko již více než deset dní, si podle poslední oficiální bilance vyžádala už 123 mrtvých.