Na jihu a západě ČR hrozí od čtvrtka povodně

Praha - Na jihu a západě České republiky se od čtvrtka mohou zvedat hladiny řek. Místy může být překročen i 2. stupeň povodňové aktivity. Varování meteorologů platí pro Plzeňský kraj a okresy Český Krumlov, Prachatice a Strakonice v Jihočeském kraji od čtvrtka 21:00 do soboty 11:00. Kvůli oblevě nejsou ideální ani podmínky na českých horách.

Dnes a téměř po celý čtvrtek budou ještě hladiny řek podle meteorologů setrvávat na dosavadní úrovni nebo jen mírně kolísat. Během čtvrtka už ale zřejmě postupně zasáhnou celé území republiky dešťové srážky. „Nejvydatnější by měly být na jihozápadě Čech, kde by mohlo opět dojít k výraznějším vzestupům hladin, podobným jako při odtokové vlně ze srážek a tání v předchozích dnech,“ sdělili pracovníci ČHMÚ. Na povodí Berounky dokonce může hladina stoupnout až nad hranici druhého stupně povodňové aktivity.

Na povodí horní části Vltavy bude situace pravděpodobně klidnější. Hladiny by se měly dostat jen pod hranici prvního stupně povodňové aktivity. Dnes se podle ČHMÚ mírně zvednou hladiny na horní Otavě, jinde budou mírně klesat nebo kolísat. V noci na čtvrtek a během čtvrtka se už zřejmě objeví vydatnější srážky, takže by hladiny mohly stoupnout až o desítky centimetrů. Nejvíce se zvednou v povodí horní Otavy a Vltavy po nádrž Lipno. 

Sváteční volno přilákalo na nejvyšší české hory příznivce zimních sportů. Neodradily je ani teploty nad nulou. Kvůli oblevě ovšem leží na sjezdovkách těžký mokrý sníh a někde jsou i vydřená místa. Například v Peci pod Sněžkou jsou přesto v provozu téměř všechny vleky a lanovky, na sjezdovkách zde leží 40 centimetrů technického sněhu. Teploty se nyní pohybují těsně nad nulou, ochlazení by mohlo přijít koncem týdne. Podle dlouhodobějších vyhlídek ale bude počasí jako na houpačce. Téměř ideální sněhové podmínky najdou lyžaři například v Bílé v Beskydech, kde je v provozu sedm sjezdovek.