Největším „lajdákem“ ve sněmovní docházce je Hašek

Praha – Poslanec ČSSD Michal Hašek se v tomto pololetí účastnil pouze asi třetiny všech důležitých jednání sněmovny, uvedlo sdružení KohoVolit.eu na základě vlastní pravidelné analýzy. Minulý půlrok Hašek chyběl dokonce v 97 procentech případů. K dalším poslancům s nejhorší docházkou patří exministr školství a nezařazený poslanec Josef Dobeš nebo ministr zemědělství Petr Bendl z ODS. Naopak mezi poslance se stoprocentní účastí patří Rudolf Chlad (TOP 09 a Starostové), jeho stranický kolega Josef Cogan nebo Jiří Rusnok (LIDEM).

Analytici sdružení vybrali pro svoje srovnání pouze hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem 566 hlasování uskutečněných od června do prosince představuje 30 procent všech hlasování v tomto období. Kromě toho poslanci na schůzích schvalují i různé zprávy nebo hlasují o programu schůze a dalších procedurálních záležitostech.

„Opět se ukazuje, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší docházku do sněmovny. To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i mnoha členů vlády, například Petra Nečase, Karla Schwarzenberga nebo Miroslava Kalouska,“ uvedl analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor. Podle něj měli všichni uvedení ve druhé polovině roku podprůměrnou účast.

Analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor:

„Někteří poslanci se vymlouvají, že chodit do sněmovny 'nemá smysl', protože vládní koalice pohodlnou většinou prohlasuje cokoli. Ve druhé polovině roku už byl ale poměr hlasů jen velmi těsný, a docházka řady poslanců zůstala i přesto tristní.“


Nejméně se důležitých hlasování účastnili poslanci VV, poté poslanci ČSSD a ODS. Nejvíc důležitých hlasování absolvovali poslanci TOP 09 a komunisté. Nejčastěji hlasovali poslanci z Libereckého kraje, nejméně poslanci z Moravskoslezského kraje.