Nečas o rozpadu ČSFR: Přišli jsme o Tatry, ale spolupracujeme jako jeden stát

Brno – Ve speciálních novoročních Otázkách Václava Moravce se dvacet let po rozdělení Československa shodli český a slovenský premiér na tom, že tehdejší rozhodnutí bylo správné. Petr Nečas prohlásil, že rozpad byl jediným možným řešením. Podle Roberta Fica byl tehdejší stav neudržitelný a muselo přijít takové řešení.

„Krok před dvaceti lety byl správný. Byl dokonce jediný možný a bylo dobré, že se politické reprezentace tehdy dohodly na tomto kroku,“ prohlásil ve vile Tugendhat o rozpadu Československa český premiér Petr Nečas. Myslí si dokonce, že referendum by tehdy nic nepřineslo a vedlo by jen k prodloužení problémů a vyhrocení vztahů mezi oběma národy. 

Slovenský premiér Robert Fico souhlasí s tím, že tehdejší stav byl neudržitelný. Je přitom potěšen, že Česko a Slovensko ukázaly světu, že se dá pokojně a bez jakýchkoli hádek rozdělit jeden společný stát.  

Video Rozpad Československa tématem Událostí
video

Rozpad Československa tématem Událostí

Nečas si sice posteskl, že Češi přišli o Vysoké Tatry, díky vynikajícím vztahům a díky tomu, že obě země jsou společně jak v Evropské unii, tak i v Severoatlantické alianci, je podle něj ale stávající spolupráce mezi Slovenskem a Českem nadále na úrovni společného státu. 

Za jedinou ztrátu po rozdělení zase považuje Fico fakt, že Česko a Slovensko rozdělily své síly na mezinárodním poli. V evropské a světové politice prý vždy státy s větším počtem obyvatel hrají významnější roli. Jde podle něj ale přitom jen o jednoduché počty. 

Česká společnost je přitom podle průzkumu společnosti STEM v názoru na rozdělení republiky před dvaceti lety rozpolcená. Zatímco 37 procent si myslí, že tehdy politici rozhodli správně, skoro stejná část společnosti (36 procent) si myslí pravý opak.