Tříkrálová sbírka opět pomůže potřebným, u nás i na Haiti

Praha - Začíná další ročník Tříkrálové sbírky. Jedna z největších charitativních akcí v Česku probíhá už po třinácté. Organizátoři z řad Charity České republiky čekají, že koledníci ode dneška do 15. ledna vyberou přinejmenším stejně jako loni, tedy přes 75 milionů korun.

S koledou vyrážejí do ulic skupinky dětí v maskách tří králů a s kasičkami Charity ČR. Na dveře domů napíšou posvěcenou křídou zkratku K+M+B. Organizátoři doufají, že lidé budou stejně štědří jako loni. „Na jednu stranu lidé sice mají méně peněz, to je prostě neoddiskutovatelné, na druhou stranu je ale zase v okolí vidět sociální potřebnost. Lidi se ji pak snaží vyrovnat větší osobní solidaritou,“ říká hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky Marek Navrátil.

Peníze ze sbírky pomůžou nemocným, handicapovaným, seniorům a dalším sociálně potřebným. Hlavně v regionech, kde se sbírka koná. Minimálně deset procent výtěžku každoročně putuje do zahraničí. „Budeme se zase věnovat obvyklým destinacím jako v minulých letech. Část půjde na Haiti, hodně se věnujeme Ukrajině, Indii, Africe,“ uvedl Navrátil.

Prostředky z Tříkrálové sbírky 2013 budou použity například na nákup elektrických polohovacích postelí, vozíků a zdravotnického materiálu pro charitu ve Znojmě či na provoz sociálně terapeutických dílen pro osoby s mentálním postižením v charitě v Poličce. Dále je v plánu třeba pomoc občanské poradně Rumburk a kontaktnímu pracovišti Šluknov pro sociálně slabé. S myšlenkou uspořádat sbírku přišel v roce 2000 olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Výtěžek letošního ročníku budeme znát koncem ledna.

Jak mohu sbírku podpořit?

  • dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87 777 nebo finančním příspěvkem na tříkrálové konto
  • jako koledník
  • příspěvkem do kasičky koledníků
  • doporučte sbírku svým přátelům, například prostřednictvím Facebooku