Únos Petra Placáka je dle soudu promlčen. Placák to dá výš

Praha - Únos disidenta Petra Placáka v roce 1989 je promlčen. Obvodní soud za něj loni potrestal dvojici někdejších příslušníků StB rokem a půl, respektive ročním trestem vězení. Třetí odešel s podmínkou. Podle Lidových novin odvolací soud stíhání trojice zastavil, protože od něj uplynulo více než 23 let. V říjnu o tom rozhodl odvolací senát Městského soudu v Praze. Placák si chce stěžovat na okolnosti procesu i na verdikt.

Antonín Prchal, Ladislav Irovský a Petr Vrbický tvoří trojici mužů, kteří se podle obžaloby podíleli na únosu a zbití disidenta a spisovatele Petra Placáka. Muži podle obžaloby tehdy pětadvacetiletého Placáka unesli, když v červnu 1989 spolu s dalšími zhruba 30 lidmi protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce. Na místě na něho prý číhali čtyři příslušníci StB, odvedli ho do auta a odvezli desítky kilometrů daleko do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku.

„Během cesty mi vyhrožovali, že mě fyzicky zlikvidují, že už toho mají dost a že tohle je konečná. A potom jsme zajeli někam do lesa a začali mě bít,“ vzpomíná Placák. Údajně dostal několik ran do břicha i kopanců do hlavy. Následně mu muži vzali doklady a nechali ho v lese.

Obvodní soud pro Prahu 7 za to v květnu uložil dvěma z nich nepodmíněné tresty, jednomu trest podmíněný. Antonínu Prchalovi a Ladislavu Irovskému, kteří údajně Placáka bili, vyměřil soud 1,5 roku a rok vězení. Petru Vrbickému, který jim dělal řidiče, uložil dvouletý podmíněný trest. Poslední z údajných útočníků René Springer již zemřel. Prchal zbil Placáka podle prvoinstančního soudu také další den, když si přišel na služebnu pro zabavené věci. Obžalovaní však jakoukoli vinu odmítají.

„Měl jsem z toho pocit jako před listopadem 1989“

Tresty, které trojici loni v květnu obvodní soud udělil, však už neplatí. Odvolací instance dala za pravdu obhajobě - incident je prý promlčený - a stíhání se zastavuje. Petr Placák boj nevzdává a bude si stěžovat na průběh procesu. „K prvnímu stání mě ani nepozvali, další pak přesunuli do malé místnosti, takže se tam nevešli všichni lidé,“ stěžuje si Placák. „Dáme to s mým právníkem výš, třeba i k Ústavnímu soudu.“

Při odvolacím jednání soud nevyrozuměl poškozeného Placáka ani jeho právníka, a proto tehdy soudce jednání odročil. „Měl jsem z toho pocit jako před listopadem 1989. Ta neosobnost, strohost a byrokratičnost tady těch deseti minut, co jsem tu strávil, mi připadá jak na Kafkově Zámku,“ zhodnotil průběh jednání sám Placák.

Placákovi vadí i fakt, že podle jednoho soudu kauza promlčená není, zatímco druhý ji ze stejného důvodu zastavil. Přestože osvobozující rozsudek padl již před dvěma měsíci, disident se verdikt dozvěděl až nyní od novinářů.