Propouštění vězňů pomalu končí, na svobodě už je 5800 lidí

Praha - Propouštění vězňů v rámci prezidentské amnestie pokračuje i o víkendu. Podle vězeňské služby opustilo k dnešnímu poledni brány věznic celkem 5807 lidí, nejvíc vězňů opustilo zařízení ve Stráži pod Ralskem a Ostrově. Zatímco věznice v Rapoticích na Třebíčsku už propouštění amnestovaných vězňů ukončila, z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou bude odchod odsouzených žen pokračovat zřejmě i v neděli.

Věznice v Rapoticích na Třebíčsku ukončila propouštění vězňů v pátek večer, odešlo 280 vězňů, uvedl mluvčí zařízení Jan Doležal. Jeden z propuštěných ale stihl pouze projít branou věznice, než byl opět zadržen. „Po třech krocích ho zatkli policisté, kteří ho vyšetřují kvůli dalším trestných činům,“ řekl Doležal. V rapotické věznici zůstává 415 vězňů. „Je pravděpodobné, že stav bude doplněn z jiných věznic, které mají i po odchodu amnestovaných přeplněnou kapacitu,“ dodal mluvčí zařízení. Rovněž tři věznice v Královéhradeckém kraji ukončily propouštění do pátku. Na svobodu se dostala necelá pětina z původního počtu 1947 odsouzených.

S propouštěním vězňů už zřejmě skončila také největší věznice v Česku - v Plzni na Borech. Mluvčí zařízení Jana Bartovošá uvedla, že bylo propuštěno 250 z 1460 zdejších vězňů. „Propouštění bylo bez problémů. Soudci ale nyní mají na stole ještě pár spisů, které prověří. Pokud se mezi nimi najde nějaký případ, který by pod amnestii spadal, půjde jen o jednotlivce,“ dodala mluvčí.  

Z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou odešly do dnešního dne přibližně dvě stovky odsouzených žen z původních 760 vězenkyň. Odchod odsouzených zde bude podle mluvčí Evy Hodné pokračovat zřejmě i v neděli. Jedna z propuštěných žen odcházela v pátek odpoledne z věznice už po jednadvacáté a paradoxně se smutkem. „Předchozí trest jí skončil loni 15. listopadu a venku vydržela týden. Do Světlé nám ji přivezli zpět 15. prosince a teď musela zase odejít, což se jí opravdu nechtělo,“ uvedla mluvčí. Asi pětačtyřicetiletá žena podle ní prožila ve vězení polovinu života a na svobodě není schopná spokojeně žít.

Také věznici v Pardubicích ještě čeká propouštění vězňů, dnes odpoledne už zařízení opustilo 220 lidí, celkem by přitom mělo odejít 290 vězňů. Před amnestií bylo za mřížemi věznice 768 lidí.

Hned po propuštění zaútočil

Muž, jehož našli mrtvého policisté v pátek v chatové oblasti u přehrady Skalka u Chebu, zemřel v důsledku potyčky s amnestovaným vězněm. Policisté už podezřelého obvinili z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Také podali návrh na jeho vzetí do vazby. Nyní mu hrozí až deset let vězení. „Kriminalisté zjistili, že muž měl údajně před smrtí konflikt s pětapadesátiletým po amnestii propuštěným mužem. Ke zjištění příčiny úmrtí muže byla nařízena soudní pitva,“ uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Podle České televize se oba muži dobře znali. Podle lékařů záchranné služby se mohl mrtvý udusit zvratky, případně zemřel na následky poranění hlavy. Amnestovaný recidivista byl ve vězení už několikrát, a to za loupež, znásilnění, vydírání a krádež. Od léta pobýval ve věznici v Bělušicích a měl si tu odsedět necelé dva roky, kvůli amnestii byl propuštěn hned ve středu 2. ledna. Jestli půjde muž do vazby, rozhodne plzeňský soud v neděli.


Propouštěním vězňů ale amnestie nekončí

Amnestie se vztahuje také na přibližně 14 tisíc lidí s podmínkou, 12 tisíc odsouzených k prospěšným pracem a tři stovky lidí v domácím vězení. Ti všichni mohou mít nárok na čistý trestní rejstřík.

Podle odhadu Institutu pro kriminologii se až polovina vězňů do cel v budoucnu vrátí. Řada jich už v prvním roce po propuštění své přečiny zopakuje. Část dokonce dobrovolně. Především ti, kteří nemají žádné zázemí a prostředí věznice jim vyhovuje.

Proti rozsahu amnestie se mezitím postavili jak někteří odborníci, tak i politici a veřejnost. Přes osmdesát procent lidí si myslí, že Klaus nechal propustit příliš mnoho lidí, přes devadesát procent jich žádá důkladné zdůvodnění amnestie. Drtivá většina taky nesouhlasí se zastavením stíhání v dlouho trvajících procesech.