Mají zavírat hospody v deset jako za starých časů?

Kyjov - Kvůli rušení nočního klidu a výtržnostem vydávají některé obce a města vyhlášky, kterými omezují otevírací dobu restaurací, barů a diskoték. Řada dříve narozených si toto pamatuje už z dob socialismu. Ještě před třiadvaceti lety musely všechny restaurace zavírat v deset večer. Kdo to nedodržel, mohl mít problémy s policií. Důvody byly z části podobné jako dnes - hluk a výtržnictví. Současní majitelé podniků se ale proti omezování ostře brání. Jak regulují otvírací dobu barů a restaurací například v zahraničí?

Nová vyhláška omezující otevírací dobu hospod, barů a diskoték by zanedlouho měla začít platit například v Kyjově. Jenže majitelé a provozovatelé podniků jsou proti. A zkušenosti jiných měst ukazují, že zavést podobnou vyhlášku není nic jednoduchého. 

Radnice: Nejsme proti podnikání, ale chráníme slušné lidi

Od pondělí do čtvrtka otevřeno do půlnoci, od pátku do neděle do dvou do rána - tak by měl zanedlouho vypadat provoz kyjovských restaurací. „Ne snad, že bychom chtěli vstupovat do práva na svobodné podnikání, ale chceme ty slušné lidi ochránit od nežádoucích jevů, které vyplývají z neomezeného provozu,“ vysvětlil kyjovský místostarosta Antonín Kuchař (KDU-ČSL). 

Proti plošnému zavírání podniků teď protestují majitelé a sepisují petici. „Musel bych propustit dva zaměstnance, protože se mi zkrátí fond pracovní doby. Neměl bych pro ně už naplnění. Samozřejmě se to objeví i v tržbách,“ oponuje jeden z majitelů Karel Longaver. 

Ve sto kilometrů vzdálených Boskovicích už vědí, jak zavedení takovéto novinky v praxi vypadá. Vyhláška, která zavírala restaurace v jedenáct večer, dnes už neplatí. Podniky dostaly výjimku. „Pokud bychom výjimku nedostali, bylo by to likvidační,“ uvedl provozovatel místního disco klubu Roman Bartoň. 

V Boskovicích byl zákaz původně namířen hlavně proti nonstop občerstvení v centru města. To ho ale stejně nerespektuje. „Vím, že je vyhláška, ale že nás to nějak omezuje, to nevím,“ uvedla zaměstnankyně Nonstop občerstvení Brutus v Boskovicích. Za nerespektování přitom již, podle tajemníka městského úřadu Davida Škvařila, dostal podnik pokutu.

V Chebu platila vyhláška jen několik týdnů 

I v Chebu chtěla radnice omezit provozní dobu pomocí plošného zákazu. Ale i zde platila vyhláška jen několik týdnů. Po protestech podnikatelů radnice ustoupila a omezení zrušila. Měst a obcí, které se úspěšně či neúspěšně snaží omezovat provoz podniků, stále přibývá. Některými z nich se už zabýval i Ústavní soud. Zrušil například vyhlášku na plošné omezení otevírací doby restaurací v Břeclavi. Podle jeho rozhodnutí totiž musí nařízení jasně stanovit, kterých podniků a v jakých lokalitách se zákaz týká. 

To, co některé obce a města nyní zavádějí, si řada dříve narozených pamatuje z dob socialismu. Ještě před třiadvaceti lety bylo jasno - všechny restaurace musí zavírat v deset večer. Kdo to nedodržel, mohl mít velké problémy s policií. Důvody byly z části podobné jako dnes - hluk a výtržnictví. Roli ale hrál i dohled a pracovní kázeň. 

Video České obce se snaží bojovat proti nonstopům
video

České obce se snaží bojovat proti nonstopům

České obce se snaží bojovat proti nonstopům

050113

Jak to chodilo dřív? Retro videa z dob socialismu

Plošný zákaz zřejmě není možný

Zákon o plošném zavíraní restaurací a hospod byl zrušen na počátku devadesátých let. Tehdejší polistopadová vláda argumentovala tím, že jde o omezování podnikání, což není v tržní ekonomice možné.

Jak regulují otevírací dobu za hranicemi?

A jak regulují otevírací dobu barů a restaurací v zahraničí? Pravidla se napříč celou Evropou dost liší. Například v Německu žádné omezení hostinští dodržovat nemusejí. Zákon upravuje jen otevírací dobu obchodů. 

Naopak Velká Británie bývala pověstná striktními pravidly. I tam se ale leccos mění. Omezení, že alkohol smějí hospody nabízet jen do třiadvaceti hodin, zůstalo ve Skotsku a v Severním Irsku. V Anglii a Walesu už neplatí. 

Zřejmě nejpřísnější pravidla mají ve Skandinávii. Například ve Švédsku musí většina restaurací zavřít už v deset večer. Jen některé luxusní podniky mohou mít ve výjimečných případech otevřeno až do půlnoci.